B 2017

Slavjanskije preterity s istoričeskoj točki zrenija: k istorii form perfekta v russkom jazyke (na materiale služebnych minej na maj XI-XIII vv.)

SOKOLOVA, Anastasia

Základní údaje

Originální název

Slavjanskije preterity s istoričeskoj točki zrenija: k istorii form perfekta v russkom jazyke (na materiale služebnych minej na maj XI-XIII vv.)

Název česky

Slovanská préterita z historického hlediska: historie perfektních tvarů v ruštině (na materiále bohoslužebných minejí na květen 11.-13. st.)

Název anglicky

Slavic preterit from a historical perspective: the history of the forms the perfect tense in the Russian language (based on Slavonic liturgical Menaions for the month of May from 11th to 13th centuries)

Vydání

1., elektronické vyd. Brno, 175 s. Inostrannyje jazyki: lingvističeskije i literaturovedčeskije issledovanija, sv. 6, 2017

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Typ výsledku

Odborná kniha

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

ISBN

978-80-210-8877-1

DOI

10.5817/CZ.MUNI.M210-8877-2017

Klíčová slova česky

perfektum; stará ruština; slovanské bohoslužebné Mineje; slovanská préterita; Putjatina Mineje

Klíčová slova anglicky

the perfect tense; Old Russian language; Slavonic liturgical Menaion; Slavic preterit; Putyatina Mineya

Štítky

Změněno: 14. 2. 2018 11:50, PhDr. Lea Novotná

Anotace

V originále

Monografija posvjaščena issledovaniju analitičeskoj konstrukcii drevněrusskogo jazyka, sostojaščej iz glagola byti i formy na -l- i posluživšej osnovoj dlja universaľnogo preterita v sovremennom russkom jazyke. V monografii rassmatrivajetsja termin perfekt i ego vozmožnyje traktovki primeniteľno k drevněgrečeskomu i sovremennym slavjanskim jazykam. Dalee predstavleno razvitije analitičeskoj konstrukcii, nazyvajemoj perfekt, v drevněrusskom jazyke: matěrialom dlja issledovanija poslužili slavjanskije služebnyje mineji na maj XI-XIII vv. (Putjatina Mineja XI v., Sof. 203 XII v., Sof. 204 XIII v.).

Česky

Předkládaná monografie se věnuje vývoji analytické konstrukce, která se tradičně nazývá perfektum a která posloužila základem pro univerzální préteritum současné ruštiny. Za zdroj materiálu byly zvoleny slovanské bohoslužebné Mineje na květen 11.-13. století (Putjatina Mineje, 11. st., Mineje Sof. 203, 12. st., Mineje Sof. 204, 13. st.). Vzhledem k tomu, že zkoumané texty jsou překlady ze staré řečtiny, pro analýzu zkoumaných jednotek byla použita i řecká Mineje.