2017
Auswirkungen der Migrationsbewegungen auf Bildungseinrichtungen (Frühkindliche Bildung, Schulbildung, Hochschulbildung, Erwachsenenbildung)
JANÍKOVÁ, VěraZákladní údaje
Originální název
Auswirkungen der Migrationsbewegungen auf Bildungseinrichtungen (Frühkindliche Bildung, Schulbildung, Hochschulbildung, Erwachsenenbildung)
Název česky
Vlivy migrace na vzdělávací instituce (předškolní, školní a vysokoškolské vzdělávání, vzdělávání dospělých)
Název anglicky
Effects of migration movements on educational institutions (Early childhood education, school education, higher education, adult education)
Autoři
JANÍKOVÁ, Věra (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
2017
Další údaje
Jazyk
němčina
Typ výsledku
Uspořádání konference
Obor
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14410/17:00100032
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky
migrace; vzdělávání; mezinárodní srovnání; aktuální výzkum; řešení
Klíčová slova anglicky
migration; education; international comparison; current research; solution
Změněno: 21. 2. 2018 12:27, prof. PhDr. Věra Janíková, Ph.D.
V originále
Migration und Diversität zählen zu den großen Herausforderungen der Gegenwart. In unterschiedlicher Weise sind davon auch die europäischen Länder betroffen. Bildungseinrichtungen als Orte gemeinschaftlichen Lernens und kultureller Diversität müssen reflektierte Handlungsmuster entwickeln. Um an allen Bildungseinrichtungen weitere und umfassendere Angebote zu entwickeln, sind die länderspezifischen Kontexte besonders zu beachten. Sie bilden die Ausgangspunkte für das Diversity Management in den verschiedenen Bildungseinrichtungen. Ergebnisse der Grundlagenforschung und der anwendungsorientierten Forschung sollen genutzt werden, um Integrationskonzepte zu entwickeln. Diese sind Voraussetzung für die strategischen Planungen zur Umsetzung von Diversität in kommunalen Bildungslandschaften und zur Schaffung einer partizipativen Netzwerkkultur. Hochschulpartner können theoriegeleitet und evidenzbasiert innovative und praxisnahe Konzepte für partizipatives Bildungsmanagement entwickeln. Die Konferenz wurde in der Zusammenarbeit mit der Universität Hildesheim und der Volkshochschule in Hildesheim organisiert.
Česky
Migrace a rozmanitost dnes patří k velkým výzvám naší společnosti. Evropské země jsou přitom ovlivněny různými způsoby. Vzdělávací instituce jako místa společného učení a kulturní rozmanitosti musí reflektovaně vyvíjet modely k řešení této situace a vytvářet komplexnější příležitosti k tomuto vzdělávání s ohledem na specifický kontext daného regionu. Tento kontext je zásadní podmínkou pro definování diverzifikačních strategií v oblasti managementu vzdělávacích institucí. Využity by přitom měly být výsledky základního i aplikovaného výzkumu, který se zaměřuje na aplikaci různých konceptů v praxi. Tyto koncepty by měly přispět ke strategickému plánování s ohledem na potřebu jeho diverzifikace a k vytvoření komunikačních sítí. Od vědců se požaduje, aby poskytli teorii a důkazy pro koncepce inovativního a participativního řízení vzdělávání. Konference byla uspořádána ve spolupráci s Univerzitou Hildesheim a Vzdělávacím centrem celoživotnícho vzdělávání v Hildesheimu.