SKOUPÁ, Michaela, Dominika PECUCHOVÁ, Michaela KURUCÁROVÁ, Lukáš POSPÍŠIL, Michaela BARTOŠOVÁ, Martina KUKLETOVÁ, Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ. Gravident Brno – preventivní program pro těhotné ženy: komunikační kanály. In 62. Studentská vědecká konference. 2018. ISBN 978-80-210-8959-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Gravident Brno – preventivní program pro těhotné ženy: komunikační kanály
Název anglicky Gravident Brno - preventive program for pregnant women: comunication
Autoři SKOUPÁ, Michaela (203 Česká republika, domácí), Dominika PECUCHOVÁ (703 Slovensko, domácí), Michaela KURUCÁROVÁ (703 Slovensko, domácí), Lukáš POSPÍŠIL (203 Česká republika, domácí), Michaela BARTOŠOVÁ (703 Slovensko, domácí), Martina KUKLETOVÁ (203 Česká republika, domácí), Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, domácí) a Petra BOŘILOVÁ LINHARTOVÁ (203 Česká republika).
Vydání 62. Studentská vědecká konference, 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30208 Dentistry, oral surgery and medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/18:00106921
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-210-8959-4
Klíčová slova česky těhotenství, orální zdraví, zubní kaz, parodontitida, prevence
Klíčová slova anglicky preventive care pregnant oral bacterial communication
Změnil Změnila: MDDr. Michaela Bartošová, Ph.D., učo 177564. Změněno: 16. 1. 2019 15:33.
Anotace
Úvod a cíle: Těhotenství představuje období, kdy tělo prodělává řadu změn, které mají vliv i na stav dutiny ústní. Zvýšené hladiny hormonů mohou přispívat ke zbytnění dásní i k zánětlivým stavům, současně také mohou podporovat výraznou chuť na sladké, čímž se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Matka ovlivňuje zdraví svého dítěte před jeho početím a i po dobu celého mateřství, a to včetně zdraví dutiny ústní dítěte. Cílem naší práce bylo iniciovat pilotní preventivní program ke zlepšení orálního zdraví u těhotných žen, a to konkrétně vybrat vhodný prostředek pro komunikaci s těhotnými ženami a nabídnout jim srozumitelnou formou informace, které by je mohly zajímat a ovlivnit. Materiály a metody: Před přípravou pilotního preventivního programu jsme provedli dotazníkové šetření mezi 100 ženami, které byly v té době poprvé gravidní (Den těhotenství v Brně, gynekologická ambulance ve Vyškově). Dotazník obsahoval 5 otázek zaměřených na orální zdraví a na potenciální komunikační kanály, které bychom mohli využít v našem programu. Na základě literární rešerše jsme sepsali sérii 4 krátkých článků publikovaných na serveru feedo.cz a na naší facebookové stránce, které reflektují aktuální vědecké poznatky vztahující se ke graviditě a orálnímu zdraví/nemoci a jsou určeny pro laickou veřejnost. Současně jsme také prezentovali obsah článků formou opakované přednášky „Jak na zdravý úsměv s elmexem – přednáška nejen pro těhotné ženy“ na veletrhu „Pro dítě 2018“ v Brně. Zpětnou vazbu od čtenářů našich článků a posluchačů přednášky jsme sledovali opět pomocí dotazníkového šetření (kvízu) s 5 otázkami, které byly koncipovány tak, aby pokryly zásadní informace obsažené ve článku. Výsledky šetření jsme statisticky zpracovali pomocí softwaru Statistica verze 13.2. Výsledky: Zjistili jsme, že 26 % matek mělo v průběhu těhotenství problémy v dutině ústní a že 46 % z nich neví, že stav jejich dutiny ústní může ovlivnit jejich dítě. 78 % matek by upřednostnilo získávání informací o těhotenství a orálním zdraví od svého zubního lékaře, další z preferovaných možností je také internet (u 25 %). Na kvíz ke článku „Cesta zdravých zoubků z bříška do dospělosti“ nebo k přednášce „Jak na zdravý úsměv s elmexem“ odpovědělo 99 matek/otců a pouze u 46,53 % případů byly všechny otázky zodpovězeny správně. Naši facebookovou skupinu za období od 1. 2. 2018 do 14. 4. 2018 sleduje 61 osob a 59 lidem se naše stránka líbí. Závěry: Z výzkumu vyplývá, že matky nejsou dostatečně informované o rizicích, které představuje problém v jejich dutině ústní již v době těhotenství, a o možném přenosu infekce na dítě. Na druhou stranu matky mají zájem o informace spojené s těhotenstvím a zdravím jejich miminka a internetová komunikace s odborníky se ukázala jako jeden z vhodných prostředků pro efektivní průběh preventivního programu.
Anotace anglicky
The aim of this study was iniciated the preventive program for improving the orl health in pregnant women and identify the best type of communication.
Návaznosti
MUNI/A/1008/2017, interní kód MUNázev: Etiopatogenetické aspekty, diagnostika a léčba vybraných onemocnění dutiny ústní
Investor: Masarykova univerzita, Etiopatogenetické aspekty, diagnostika a léčba vybraných onemocnění dutiny ústní, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
NV17-30439A, projekt VaVNázev: Moderní biotechnologické a behaviorální přístupy ve výzkumu zubního kazu a strategie jeho prevence
VytisknoutZobrazeno: 20. 8. 2024 01:23