BLAŽKOVÁ, Martina a Richard MACKŮ. Socio-Edutainment within Summer Camps? A Missed Opportunity! Pedagogická orientace. Brno: Česká pedagogická společnost, 2017, roč. 27, č. 4, s. 558-574. ISSN 1211-4669. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/PedOr2017-4-558.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Socio-Edutainment within Summer Camps? A Missed Opportunity!
Název česky Socioedutainment v prostředí letního tábora? Nevyužitá příležitost!
Autoři BLAŽKOVÁ, Martina a Richard MACKŮ.
Vydání Pedagogická orientace, Brno, Česká pedagogická společnost, 2017, 1211-4669.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/PedOr2017-4-558
Klíčová slova česky dětské letní tábory, socializace, informální učení, vrstevnická skupina
Klíčová slova anglicky children´s camp, socialisation, informal learning, peer group
Štítky afiliace obou autorů na JČU
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 29. 8. 2024 09:47.
Anotace
The text deals with the general overlap of children’s camps with the everyday life of their participants. The aim of this paper is to highlight the educational potential of children’s summer camps in the Czech Republic within the context of an empirical study examining the viewpoints of children who have participated in them as well as the view of their parents. It brieϐly presents the ideological roots of children’s camps. The authors also open up a key topic – the theory of socio-edutainment. The second part of the paper describes the concept of socio-edutainment through an empirical probe conducted among former participants of children’s Catholic camps. The authors used semi-structured interviews with former participants of children’s camps and their parents to obtain the data. The framework analysis was used to process the data. The authors present their ϐindings separately for each group of respondents, which subsequently allows for comparison, revealing the differences in the concepts of the two groups of respondents. According to the statements of the participants, the summer camps contributed primarily by establishing contacts with peers; however, general social learning can also be included. An important impact which parents pointed out was making friends and learning to communicate. Finally, the authors summarise the ϐindings of the empirical survey and contrast them with the reality of real children’s camps, i.e., how the camp instructors use the means to achieve the educational potential of the camp.
Anotace česky
Text se zabývá obecným přesahem dětských táborů do běžného života jeho účastníků s důrazem na potenciál, který dětský tábor má pro rozvoj v období mladšího školního věku. Pojednává krátce o ideových kořenech dětských táborů, které jsou typické pro český kontext. Klíčovým tématem, které autoři příspěvku otvírají, je teorie socioedutainmentu. Tento koncept autoři staví na tzv. edutainmentu a rozšiřují tak chápání pojmu na sociální rozměr osobnosti, přičemž za základní metodu pro rozvoj osobnosti je považována hra. Hra pojímaná teorií sociedutainmentu jako činitel umožňující učit se sociálním dovednostem v sociálním prostředí. Celý koncept následně propojují s procesem socializace. Druhá část příspěvku popisuje koncept socioedutainmentu pomocí empirické sondy provedené mezi bývalými účastníky dětských táborů. Autoři využili pro získání dat polostrukturované rozhovory s bývalými účastníky dětských táborů a s rodiči těchto účastníků. Pro zpracování dat byla využita rámcová analýza. Autoři popisují detailní postup rámcové analýzy dat včetně jejího teoretického zakotvení. Následně předkládají podrobný popis zjištěných informací. Výstupy jsou autory vzájemně propojovány a zobecňovány, a přináší tak komplexní popis zjištění celého šetření. Zjištění jsou autory prezentována odděleně pro danou skupinu respondentů, což autorům následně umožňuje zjištění vzájemně porovnávat a poukázat tím na shody či neshody v pojetích obou skupin respondentů. V závěru příspěvku autoři shrnují zjištění z empirického šetření a staví je do kontrastu s realitou skutečných dětských táborů a tím, jak instruktoři těchto táborů využívají prostředků pro dosažení edukačního potenciálu tábora.
VytisknoutZobrazeno: 4. 10. 2024 18:18