k 2018

SCOLA TELCZ - example of interdisciplinary workshop

BURDOVÁ, Jitka a Olga BÚCIOVÁ

Základní údaje

Originální název

SCOLA TELCZ - example of interdisciplinary workshop

Název česky

SCOLA TELCZ - příklad mezioborového workshopu

Autoři

BURDOVÁ, Jitka a Olga BÚCIOVÁ

Vydání

European Regional InSEA Congress, 2018

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova česky

workshop; architektura; spolupráce; mezioborovost

Klíčová slova anglicky

workshop; architecture; cooperation; interdisciplinarity

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 5. 4. 2019 16:21, Mgr. Olga Búciová, Ph.D.

Anotace

V originále

Architecture interferes with many components of life and its complexity penetrates several areas of human competence. That is why it is important to incorporate the knowledge and know-how of these disciplines, resulting in an architecture that meets functional, aesthetic and sociological requirements and respects the needs of users. The paper was focused on the contribution of education to interdisciplinary cooperation in architecture. It presented one of the examples of interdisciplinary and international cooperation prepared for university students, the SCOLA TELCZ project. The project aims to connect students with different architecture-related expertise and give them space to discuss and exchange experience in a specific assignment. A workshop, held twice a year, involves the National Heritage Institute in Telcz, Donau University Krems, Czech Technical University in Prague and Masaryk University in Brno. The workshop is attended by experts and students in the fields of architecture, garden architecture, art history, art education and art mediation and sociology. Students works on their own redesign of a building or location in Telcz. Furthermore selected lectures and excursions are organised during their stay in Telcz.

Česky

Architektura zasahuje do mnoha složek života a svojí komplexností proniká několika obory lidské působnosti. Proto i při jejím vytváření je důležité, aby byly zahrnuty poznatky a know-how těchto oborů, ve výsledku vedoucí k architektuře, jež bude splňovat funkční, estetické a sociologické požadavky a respektovat potřeby uživatelů. Příspěvek se věnoval přínosu vzdělávání k mezioborové spolupráci v architektuře. Představil jeden z příkladů mezioborové a mezinárodní spolupráce připravovaný pro studenty vysokých škol, projekt SCOLA TELCZ. Projekt si klade za cíl spojit studenty různých odborností provázaných architekturou a dát jim prostor k diskuzi a výměně zkušeností při práci na konkrétním zadání. Na workshopu, pořádaném dvakrát ročně, se podílí Národní památkový ústav v Telči, Donau university Krems, České vysoké učení technické v Praze a Masarykova univerzita v Brně. Workshopu se účastní odborníci a studenti oborů architektury, zahradní architektury, dějin umění, učitelství výtvarné výchovy a zprostředkování umění a sociologie. Studenti pracují na ideovém návrhu řešení budovy či lokality v Telči, kde jsou pro ně zároveň připraveny odborné přednášky a exkurze.

Návaznosti

MUNI/A/1183/2017, interní kód MU
Název: Self-Image - výzkum fenoménu identity v umění a výchově (Akronym: Self-Image)
Investor: Masarykova univerzita, Self-Image - výzkum fenoménu identity v umění a výchově, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty