D 2018

Martin Heidegger a filozofie v Československu do roku 1989

ZOUHAR, Jan

Základní údaje

Originální název

Martin Heidegger a filozofie v Československu do roku 1989

Název anglicky

Martin Heidegger and philosophy in Czechoslovakia to 1989

Autoři

ZOUHAR, Jan (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Košice, Heidegger v Česku, Polsku a na Slovensku, od s. 7-31, 25 s. 2018

Nakladatel

UPJŠ Košice

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/18:00103535

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-8152-621-3

Klíčová slova česky

Heidegger; česká filozofie

Klíčová slova anglicky

Heidegger; Czech Philosophy

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 20. 3. 2019 10:37, Ing. Mgr. Zdeňka Jastrzembská, Ph.D.

Anotace

V originále

Jedny z prvních významných ohlasů Heideggerovy filosofie v tehdejším Československu jsou v habilitačním spisu Jana Patočky Přirozený svět jako filosofický problém z roku 1936. Po 2. světové válce byl vztah našich filozofů k německé filozofii rezervovaný i odmítavý. O Heideggerovi se zmínil Václav Černý ve svém Prvním sešitě o existencialismu (1948) a potom až v roce 1958 ho připomněla Milena Jetmarová v kolektivní práci Současná západní filosofie. O Heideggera začal mít v šedesátých letech 20. století zájem reformní marxismus. Heidegger ovlivnil práci Karla Kosíka Dialektika konkrétního, Antonína Mokrejše Fenomenologie a problém intersubjektivity a Karla Michňáka Ke kritice antropologismu ve filosofii a teologii. V rámci Antológie z diel filozofov, kterou pod vedením Igora Hrušovského vydávalo bratislavské nakladatelství Epocha, vyšel pod redakcí Jána Bodnára, který napsal i úvodní studii, v roce 1969 osmý svazek Pragmatizmus, realizmus, fenomenológia, existencializmus. Slovenští a čeští čtenáři dostali v jeho obsahu poprvé možnost seznámit se se slovenským překladem Heideggerova spisu Sein und Zeit. V období tzv. normalizace československé společnosti, která se výrazně projevila zejména v duchovní a politické oblasti, tedy v 70. a 80. letech 20. století, bylo Heideggerovo působení na českou a slovenskou filozofii zhodnoceno proslulou knihou Ladislava Hrzala a Jakuba Netopilíka Ideologický boj ve vývoji české filozofie, která přinesla v normalizační atmosféře 70. a 80. let formální odsouzení Heideggerovy filozofie a oficiální kritiku fenomenologie, zájem o Heideggera a fenomenologii však pokračoval v neoficiálních strukturách, v samizdatu a bytových seminářích.

Anglicky

Some of the first responses to Martin Heideggers philosophy in Czechoslovakia occurred in Jan Patočkas habilitation thesis The Natural World as a Philosophical Problem (Přirozený svět jako filosofický problém), published in 1936. After WWII, the attitude of Czech philosophers to German philosophy became rather reserved and dismissive. Heidegger was mentioned by Václav Černý in his First Notebook on Existentialism (První sešit o existencialismu, 1948) and then only in 1958 by Milena Jetmarová in a collection of papers titled Contemporary Western Philosophy (Současná západní filosofie). In the 1960s, Heidegger’s work drew the attention of Marxist revisionists. Heidegger influenced Karel Kosíks The Dialectics of the Concrete (Dialektika konkrétního), Antonín Mokrejšs Phenomenology and the Problem of Intersubjectivity (Fenomenologie a problém intersubjektivity) and Karel Michňáks On the Critique of Anthropologism in Philosophy and Theology (Ke kritice antropologismu ve filosofii a teologii). Slovak and Czech readers were able read the Slovakian translation of Heideggers Sein und Zeit for the first time in 1969. It was published in the eight volume of An Anthology of Philosophers’ Papers (Antológia z diel filozofov) – Pragmatism, Realism, Phenomenology and Existentialism (Pragmatizmus, realizmus, fenomenológia, existencializmus, edited by Igor Hrušovský, published by Epocha Publishers), with an introductory study by Ján Bodnár. During the Normalization of Czech society in 1970s and 1980s, which had a serious impact on the spiritual and political sphere, Heideggers influence on Czech and Slovak philosophy was degraded by Ladislav Hrzal and Jakub Netopilík notorious book Ideological Struggle in the Development of Czech Philosophy (Ideologický boj ve vývoji české filozofie), which brought to the Normalization atmosphere of the 70s and 80s formal denunciation of Heideggers philosophy and an official criticism of phenomenology. Nevertheless, the interest in Heidegger and Phenomenology continued in unofficial structures, samizdat and home seminars.

Návaznosti

MUNI/A/0963/2017, interní kód MU
Název: Cesty k soudobé filozofii
Investor: Masarykova univerzita, Cesty k soudobé filozofii, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty