TKACZYK, Michal. Mediální konstrukce hrozeb v kontextu politiky sekuritizace a výjimečného stavu. Mediální studia. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta sociálích věd, 2018, roč. 12, č. 1, s. 48-65. ISSN 1801-9978.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mediální konstrukce hrozeb v kontextu politiky sekuritizace a výjimečného stavu
Název anglicky Mediated threats in the context of the politics of securitization and state of exception
Autoři TKACZYK, Michal (616 Polsko, garant, domácí).
Vydání Mediální studia, Praha, Univerzita Karlova, Fakulta sociálích věd, 2018, 1801-9978.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50800 5.8 Media and communications
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW článek
Kód RIV RIV/00216224:14230/18:00103579
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky securitization; news media; threat construction
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 25. 3. 2019 07:57.
Anotace
Tato stať se pokouší o teoretickou reflexi role médií z hlediska politiky sekuritizace a vyhlášení výjimečného stavu. Vychází přitom z předpokladu, že za podmínek, kdy veřejnost získává informace o společensky závažných hrozbách a zdrojích rizik hlavně prostřednictvím mediálních obsahů, úspěšnost politiky sekuritizace do velké míry záleží na tom, jak média reagují na bezpečnostní agendu aktérů sekuritizace. Po stručném představení hlavních tezí teorie sekuritizace a identifikaci jejích limitů z hlediska možnosti reflektovat roli médií v procesu politické instrumentalizace hrozeb se pokouším limity dosavadních pokusů překonat pomocí sociologického přístupu ke studiu sekuritizace. V druhé části statě navrhuji konkrétní výzkumnou agendu, tzn. identifikuji konkrétní výzkumná témata, jejichž řešení může přispět k porozumění roli médií v procesu sekuritizace. Stať poukazuje také na implikace teorie sekuritizace pro normativní požadavky na chování médií při pokrývání bezpečnostních agend.
Anotace anglicky
This article attempts to provide a theoretical reflection of the role which the media play in politics of securitization. It is based on the assumption that under conditions where the public obtains information on socially significant threats and sources of risk mainly through media content, the success of securitization depends to a large extent on how the media respond to the agenda of securitization actors. After briefly introducing the main theses of the securitization theory and identifying its limits in terms of the possibility for reflection of the role that the media play in political instrumentalization of threats, I try to overcome these limitations with sociological approach to the study of securitization. In the second part of the paper I propose a research agenda which can contribute to understanding the role of the media in the politics of securitization and state exception. The paper also points to the implications of the securitization theory for normative considerations on the media performance when covering security agendas.
Návaznosti
MUNI/A/1216/2017, interní kód MUNázev: Aktuální problémy mediálního výzkumu III
Investor: Masarykova univerzita, Aktuální problémy mediálního výzkumu III, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 10. 8. 2024 22:59