J 2017

Funkcija stereotipov v postroenii personažej v povesti M.P. Arcybaševa "Ženščina, stojaščaja posredi"

DOHNAL, Josef

Originální název

Název česky

Funkce stereotypů ve výstavbě postav v novele M. P. Arcybaševa "Žena stojící uprostřed"

Název anglicky

The Function of Stereotypes in Creation of Characters in the story Zhenshchina, stoyashchaya posredi" by M. P. Artsybashev

DOHNAL, Josef (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Povolžskij pedagogičeskij vestnik, Samara, Samarskij gosudarstvennyj social´no-pedagogičeskij universitet, 2017, 2309-4281

Jazyk

ruština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Rusko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/17:00103718

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

M. P. Srcybašev; vztah mezi mužem a ženou v literatuře; stereotyp; žena jako oběť; muž jako hýřil; charakterologie

Klíčová slova anglicky

M. P. Arcybashev; relationship between men and women in literature; stereotype; woman as a victim; man as profligate; characterology

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 18. 3. 2019 11:33, prof. PhDr. Josef Dohnal, CSc.

V originále

Stat´ja pytajetsja otvetit´ na vopros ob ispol´zovanii stereotipov povedenija v postrojenii osnovnyh personažej proizvedenija. Glavnaja geroinja zanimajet poziciju "meždu mužčinami", "meždu devuškoj i ženščinoj", "meždu ideal´noj i fizičeskoj Ljubov´ju". Jeje povedenie menjajetsja - ot neopytnoj devuški do razvratnoj ženščiny, izmenjajuščej mužu i obvinjajuščej svojego byvšego ljubovnika v tom, čto on jeje razvratil.

Česky

Článek se pokouší odpovědět na otázku, které stereotypy chování se odrážejí v zobrazení hlavních postav díla. Hlavní hrdinka zaujímá pozici "mezi: "mezi několika muži", "mezi dívkou a ženou", "mezi ideální a fyzickou láskou". Její chování se mění od nezkušené dívky k prostopášné ženě, která podvádí muže a obviňuje svého bývalého partnera z toho, že ji přivedl na scestí.