VANŽURA, Marek. Telepistemologie : filozofie vzdálenosti. In Brak - Brněnský analytický kroužek, z. s. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Telepistemologie : filozofie vzdálenosti
Název anglicky Telepistemology : the philosophy of a distance
Autoři VANŽURA, Marek (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brak - Brněnský analytický kroužek, z. s. 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/18:00104421
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky filozofie; teleprezence; technika; drony; vzdálenost
Klíčová slova anglicky philosophy; telepresence; technology; drones; distance
Štítky rivok
Změnil Změnil: Mgr. Igor Hlaváč, učo 342491. Změněno: 14. 3. 2019 13:21.
Anotace
Velké množství vynálezů slouží k získávání informací na dálku – teleskop, telegraf, telefon, televize. Vedle nich vzrůstá i počet zařízení, jež umožňují zprostředkovaně na dálku manipulovat s fyzickým světem, přičemž ty nejpokročilejší prostředky dovolují kombinovat obojí. Ať už se jedná o robotická vozítka brázdící povrch Marsu anebo bezpilotní letadla (takzvané drony) nasazená v dnešních válečných konfliktech, jde o předměty, které nabízejí úrodnou půdu pro zkoumání badatelům z celé řady filozofických disciplín, epistemologií počínaje a etikou konče. Příspěvek na konkrétním případu dronů vymezí nejzajímavější filozofické otázky inherentně obsažené v zařízeních, která umožňují získávat informace a konat na dálku, přičemž mimo jiné předvede, jak se i moderní technologie mohou stát plodným zdrojem filozofických úvah, které zpětně mohou přispět k lepšímu porozumění technickým výdobytkům dnešní doby.
Anotace anglicky
There are lots of tools that help us to obtain information from afar – telescope, telegraph, telephone, television. Besides them, there are also tools that allow us to physically manipulate with remote environment. The most advanced ones combine both, for example Mars rovers or unmanned vehicles, also known as drones. These technologies are particularly fascinating area for philosophical investigations, from epistemology to ethics. In this talk, I am going to elaborate in depth on the most intriguing philosophical topics covering drones, in respect to their role as tools created for obtaining information from afar and then to act upon it in a distance. Thanks to this, I’ll demonstrate how modern technologies might become a fruitful source for philosophical work, which might help us to better understand these inventions as a result.
Návaznosti
MUNI/A/0963/2017, interní kód MUNázev: Cesty k soudobé filozofii
Investor: Masarykova univerzita, Cesty k soudobé filozofii, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 24. 8. 2024 15:50