RŮŽEK, Lukáš a Jan HRUDA. Pooperační nauzea a zvracení v dospělé populaci. Postgraduální medicína. Praha: Mladá fronta, 2018, roč. 20, č. 5, s. 473-479. ISSN 1212-4184.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Pooperační nauzea a zvracení v dospělé populaci
Název česky Pooperační nauzea a zvracení v dospělé populaci
Název anglicky Postoperative nausea and vomiting in adult population
Autoři RŮŽEK, Lukáš (203 Česká republika, garant, domácí) a Jan HRUDA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Postgraduální medicína, Praha, Mladá fronta, 2018, 1212-4184.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30223 Anaesthesiology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/18:00104843
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky pooperační komplikace; nauzea; zvracení; antiemetika; prevence
Klíčová slova anglicky postoperative complications; nausea; vomiting; antiemetic drugs; prevention
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 14. 2. 2019 16:15.
Anotace
Pooperační nauzea a zvracení jsou jedněmi z hlavních problémů pacientů v pooperačním období s incidencí kolem 30 % při podané profylaxi (bez ní až 80 %). Pooperační nauzea a zvracení jsou spojeny s pocitem dyskomfortu, kterého se pacienti obávají více než pooperační bolesti. Etiologie jejich vzniku je multifaktoriální, různou měrou se spolupodílí anestezie, chirurgický přístup a individuální vnímavost jedince. Pooperační nauzea a zvracení je preventabilní při použití multimodálního přístupu zahrnujícího předoperační vyšetření, uvážený anesteziologický a chirurgický přístup s preferencí miniinvazivní chirurgie, neuroaxiálních blokád a kombinované antiemetické farmakoterapie. Pokud prevence selže, poté je nezbytná rychlá a účinná terapie. S rozvojem vědeckého poznání a dostupností generických farmak by adekvátní prevence pooperační nauzey a zvracení měla být standardní perioperační praxí.
Anotace anglicky
Post-operative nausea and vomiting is one of the major problems in postoperative care. The incidence rate is about 30% with prophylaxis therapy administered and up to 80% without it. Post-operative nausea and vomiting is associated with a dyscomfort that is feared more than postoperative pain by the patients. The etiology of post-operative nausea and vomiting is multifactorial, including anesthetic and surgical technique and individual patient sensitivity. Post-operative nausea and vomiting is preventable with a multimodal approach involving preoperative risk assessment, appropriate anesthetic and surgical approach preferring mini-invasive surgery and neuroaxial blockade, and combined anti-emetic drug therapy. If the prevention fails, rapid and effective therapy is necessary. With the rising level of scientific knowledge and availability of generic drugs, adequate prevention of post-operative nausea and vomiting should become standard practice in perioperative care.
VytisknoutZobrazeno: 18. 7. 2024 14:19