k 2018

Identität durch Mundart. Ein Beitrag zur Böhmerwaldliteratur

DITRICHOVÁ, Hana

Základní údaje

Originální název

Identität durch Mundart. Ein Beitrag zur Böhmerwaldliteratur

Název anglicky

Identity and Dialect. A Contribution to the Literature of the Šumava Region

Autoři

DITRICHOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Sprache und Identität, České Budějovice, 19.-23. 11. 2018, 2018

Další údaje

Jazyk

němčina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/18:00105037

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

identita; dialekt; Šumava; německá literatura

Klíčová slova anglicky

identity; dialect; Šumava; German literature

Štítky

Změněno: 7. 3. 2019 10:40, Mgr. Vlastimil Brom, Ph.D.

Anotace

V originále

Die Böhmerwaldliteratur wird sehr oft durch die Anwendung von dortigen Dialekten kenngezeichnet. Ein Dialekt ist für die Literatur etwas, was in sich die Konzepte wie „Raum“ oder „Identität“ trägt, und als solcher ermöglicht er die Literatur diese Konzepte darzustellen. Das Hauptinteresse wird auf die Anwendung von mundartlichen Sprüchleinen in den Böhmerwaldmärchen, auf die in Dialekt geschriebenen Erzählungen und auf Darstellung der Figuren in der Böhmerwaldprosa, die Mundart sprechen, gelegt. An diesen Beispielen wird gezeigt, wie die Konzepte als „Raum“ oder „Identität“ durch die Sprache ermittelt werden können.

Česky

Jedním ze specifik šumavské literatury je i využívání místních německých nářečí. Dialekt představuje pro literaturu prostředek, skrze nějž je možné vyjádřit koncepty jako „prostor“ či „identita“. Příspěvek se zaměří na použití nářečních říkanek v šumavských pohádkách, na využití dialektu v šumavských povídkách, především v přímé řeči. Na těchto příkladech bude demonstrováno, zda a jak dokáže jazyk (zde šumavský dialekt) vyjadřovat koncepty jako je „prostor“ a „identita“.

Návaznosti

MUNI/A/1033/2017, interní kód MU
Název: Vývojové tendence německého jazyka a německé literatury se zahrnutím česko-německé problematiky a archivní práce a s přesahem k nordistickým a nederlandistickým aspektům (Akronym: Vývojové tendence)
Investor: Masarykova univerzita, Vývojové tendence německého jazyka a německé literatury se zahrnutím česko-německé problematiky a archivní práce a s přesahem k nordistickým a nederlandistickým aspektům, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty