D 2018

Hledání národní identity v obrazech postav ukrajinské literatury posledních let (na příkladu románu Maxyma Dupeško Příběh důstojný celého jabloňového sadu)

KUZNIETSOVA, Krystyna

Základní údaje

Originální název

Hledání národní identity v obrazech postav ukrajinské literatury posledních let (na příkladu románu Maxyma Dupeško Příběh důstojný celého jabloňového sadu)

Název anglicky

Searching for National Identity in Pictures of Ukrainian Literature Figures of Recent Years (from the Example in a Novel by Maxim Dupeshko, A Story Worth an Entire Apple Orchard)

Autoři

KUZNIETSOVA, Krystyna (804 Ukrajina, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Mladá slavistika III. Slavistika mezi generacemi, od s. 99-108, 10 s. 2018

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/18:00105051

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-210-9095-8

Klíčová slova česky

Ukrajinská literatura, národní literatura, národní identita, Ukrajinci, Černovice

Klíčová slova anglicky

Ukrainian literature; national literatures; national identity; Ukrainians; Chernivtsi

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 8. 3. 2019 09:27, Mgr. Igor Hlaváč

Anotace

V originále

František Kautman ve studií O českou národní identitu poznamenává, že se s vědomím do kteréžto národnosti patříme nerodíme, ale během dospívaní v sobě vychováváme názornost, která nás dovede k tomu poznat do jakého národa patříme. Bezpochyby, že ke vnímání světa a formovaní individua přispívají rodiče, škola, okolní prostředí atd. V tomto případě k vychování nějakého národa nezbytně potřebujeme kulturu, jazyk a literaturu. Přičemž jazyk v tomto případě je počáteční fáze formování národní identity, je nejdůležitější složkou, bez které nemůžeme porozumět kultuře a literatuře. Tato formule by byla ideální. Co se ale stane, když území během jediného století bude součástí více než jednoho státu? Co když na otázku o národnosti bude jediným řešením použit název rodného města? Tyto úvahy částečně rozkrývá ukrajinský spisovatel Maxym Dupeško v románě Příběh důstojný celého jabloňového sadu, jenž poslouží tady příkladem rozevření problematiky hledání národní identity v ukrajinské literatuře.

Anglicky

František Kautman, in his study of the Czech national identity, observes that we are not born with the awareness of which nation we belong to but that during our adolescence we create opinions which lead us to know what nation we are a part of. Undoubtedly, parents, school, surrounding environment, etc., contribute to the perception of the world as well as formation of the individual. In this case, we necessarily need culture, language and literature to educate a nation. Language is the most important component in the initial phase of forming a national identity without which we cannot understand culture and literature. This formula would be ideal. However, what happens if a territory is a part of more than one country in a single century? What if the only answer to a question of nationality is the hometown name? These considerations are partly solved by Maxim Dupeshko, a Ukrainian writer, in his novel called “A Story Worth an Entire Apple Orchard”, which serves as an example of dealing with the issue of searching for national identity in Ukrainian literature.

Návaznosti

MUNI/A/0956/2017, interní kód MU
Název: Slavistika mezi generacemi: doktorská dílna
Investor: Masarykova univerzita, Slavistika mezi generacemi: doktorská dílna, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty