JANKO, Tomáš, Petr KNECHT, Silvie Rita KUČEROVÁ a Jan Daniel BLÁHA. Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie. Scientia in Educatione. Univerzita Karlova, 2018, roč. 9, č. 2, s. 4-21. ISSN 1804-7106.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie
Název česky Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie
Název anglicky Visuals in geography education: A review
Autoři JANKO, Tomáš (203 Česká republika, domácí), Petr KNECHT (203 Česká republika, garant, domácí), Silvie Rita KUČEROVÁ (203 Česká republika) a Jan Daniel BLÁHA.
Vydání Scientia in Educatione, Univerzita Karlova, 2018, 1804-7106.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/18:00101466
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky geografické vzdělávání; didaktika geografie; vizuálie; vizualizace; vizuální prostředky
Klíčová slova anglicky geography education; didactics of geography; visuals; visualisation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D., učo 53924. Změněno: 12. 2. 2019 15:56.
Anotace
Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality didaktických materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit, (a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, (b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, (c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních didaktických prostředků v geografickém vzdělávání.
Anotace anglicky
The study seeks to explain how evidence-based knowledge about learning from visual material can be utilized by way of improving the visuals used in geography education.The aim of this narrative review is to find out: a) the theoretical foundations of learning from visuals, b) how to operationalize geographical visuals in a way that would facilitateresearch on school instruction and inform the production of textbooks and atlases, c) to identify (based on the state of the art)some domain specific recommendations contributing to more understandable and pupil-friendly static visualization of geographical phenomena. The method is based on the review of literature related to the domains of cognitive psychology, educational science, and geography education. In the concluding part, it is suggested how the findings of our study may contribute to the improvement of visuals in geography education.
Návaznosti
GA16-01003S, projekt VaVNázev: Vizuální geografická informace a její role v geografickém vzdělávání
Investor: Grantová agentura ČR, Vizuální geografická informace a její role v geografickém vzdělávání
VytisknoutZobrazeno: 21. 8. 2024 12:54