2018
Percepce jedince a problematika společnosti na pozadí dějinných událostí v ruském a bulharském prostředí (na příkladu děl B. Okudžavy a I. Vazova)
SEMRÁDOVÁ, MagdalénaZákladní údaje
Originální název
Percepce jedince a problematika společnosti na pozadí dějinných událostí v ruském a bulharském prostředí (na příkladu děl B. Okudžavy a I. Vazova)
Název anglicky
Perception of an Invidivual and Problems of Society Based on the Background of Historical Events in a Russian and Bulgarian Enviroment (from the Exemple of Works by Bulat Okudzhava and Ivan Vazov)
Autoři
SEMRÁDOVÁ, Magdaléna (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
první. Brno, Mladá slavistika III. Slavistika mezi generacemi, od s. 133-143, 11 s. 2018
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
60205 Literary theory
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14210/18:00105112
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
ISBN
978-80-210-9095-8
Klíčová slova anglicky
Slavonic literature; psychologization of human; historical novel; realistic novel; conception of the author; perception of society
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 3. 2019 14:06, Mgr. Igor Hlaváč
V originále
Předmětem tohoto výzkumu je koncepce člověka a společnosti ve druhé polovině 19. století v prostředí ruské a bulharské literatury. Materiálem je historický román Bulata Okudžavy Nebohý Avrosimov a realistický román Pod jařmem Ivana Vazova. Oba texty obsahují specifické rysy způsobené odlišným prostředím a vlivy, které se významně podílely na povaze zvolených děl. Podstatou výzkumu je reflexe společnosti a jejích změn pohledem vypravěče, potažmo autora, prostřednictvím literárněvědných a sociologických metod a rovněž komparativní analýzy. Parciální součástí je kontinuita díla a autora, která ve stati tvoří jeden z ústředních pilířů. Dospěli jsme k závěru, že historiosofický prvek plní v dílech podstatnou funkci; je třeba připomínat si významné historické události a sledovat pohyb společnosti i vlivy, které do značné míry ovlivňují život člověka. Literatura, jakožto významná součást umění a kultury, se výrazně podílí na formování jedince a prostřednictvím své tvorby reflektuje stav společnosti a varuje budoucí pokolení před možnými problémy. Tímto jsme tedy také potvrdili, že literatura plní funkci edukativní i výchovnou, k čemuž značně přispívá samotný autor.
Anglicky
The subject of this research is the concept of man and society in the second half of the 19th century in the context of Russian and Bulgarian literature. The research was carried out using a historical novel by Bulat Okudzhava called “Poor Avrosimov” and a realistic novel by Ivan Vazov titled “Under the Yoke”. Both texts contain specific features caused by different environments and influences which significantly contributed to the nature of the chosen works. The basis of the research is the reflection of the society and its changes by the narrator’s view through literary-scientific and sociological methods aswell as comparative analysis. Continuity of both the work and the author forms one of the central pillars in the work. Further, we came to the conclusion that the historiosophical element fulfils an essential function in the works; it is necessary to remember significant historical events and to observe the movement of society as well as influences that affect the life of man. This way, we confirmed that literature fulfils its educational function, which the author greatly contributes to himself.
Návaznosti
MUNI/A/0956/2017, interní kód MU |
|