KOPEČNÝ, Petr a Gabriela HABALOVÁ. Afázie očima veřejnosti. Listy klinické logopedie. Praha: Asociace klinických logopedů ČR, 2018, roč. 2, č. 2, s. 52-56. ISSN 2570-6179.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Afázie očima veřejnosti
Název česky Afázie očima veřejnosti
Název anglicky Aphasia through the eyes of the public
Autoři KOPEČNÝ, Petr (203 Česká republika, garant, domácí) a Gabriela HABALOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Listy klinické logopedie, Praha, Asociace klinických logopedů ČR, 2018, 2570-6179.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50302 Education, special
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14410/18:00105262
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova anglicky aphasia; awareness; acquired neurogenic communication disorder; stroke
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: PhDr. Mgr. Petr Kopečný, Ph.D., učo 221806. Změněno: 7. 1. 2019 09:56.
Anotace
Článek prezentuje výsledky šetření uskutečněného v letech 2016-2017, které se zabývalo informovaností odborné i laické veřejnosti v oblasti afázie a možnostmi zvýšení povědomí o afázii a její intervenci. Řešení problematiky bylo motivováno snahou o analýzu základního povědomí o termínu afázie. Za účelem dosažení výzkumného cíle byla využita metoda dotazníkového šetření. Do výzkumu byly v souvislosti s cíli šetření a uvažovanými hypotézami zařazeny dvě skupiny respondentů v celkovém počtu 112 (zástupci laické i odborné veřejnosti). Výsledky podporují úvahy o nedostatečné informovanosti o problematice afázie, jejím výskytu, symptomech, přidružených obtížích, souvislostech s dalšími onemocněními, možnostech terapie a základních komunikačních přístupech k osobám s afázií. Výsledky šetření přispěly k vytvoření elektronické verze informačních letáků dostupných na webových stránkách.
Anotace anglicky
The paper presents the results of research, which between 2016 and 2017 focused on informing the professional and lay public in the field of aphasia and the possibilities of raising of awareness of aphasia and its intervention. The solution of the problem was motivated by the effort to analyse the basic awareness of the term aphasia. In order to achieve the research objectives was used the questionnaire survey method. In the research were included two groups of respondents in the total number of 112 (representatives of lay and professional public). The results support considerations of inadequate awareness of aphasia, its occurrence, symptoms, associated difficulties, contexts of other illnesses, therapies and basic communication approaches to aphasia. The results of the survey contributed to the creation of an electronic version of the information leaflets available on the website.
Návaznosti
MUNI/A/1151/2017, interní kód MUNázev: Zohledňování speciálních vzdělávacích potřeb žákyň a žáků základní školy
Investor: Masarykova univerzita, Zohledňování speciálních vzdělávacích potřeb žákyň a žáků základní školy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 1. 5. 2024 01:28