SLOVÁKOVÁ, Věra. Životní poměry dívek a mladých žen ve vsi Křenovice v 18. století. Historická demografie. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2018, roč. 42, č. 2, s. 211-237, 28 s. ISSN 0323-0937.
Originální název Životní poměry dívek a mladých žen ve vsi Křenovice v 18. století
Název anglicky The lives of girls and young women in the village of Křenovice in the eighteenth century
Autoři SLOVÁKOVÁ, Věra (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Historická demografie, Praha, Etnologický ústav AV ČR, 2018, 0323-0937.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/18:00105405
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky dětství; dospívání; dívky; ženy; služba; dějiny venkova; poddaní
Klíčová slova anglicky childhood; youth; girls; women; domestic service; rural history
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Monika Kellnerová, učo 430435. Změněno: 15. 4. 2019 13:57.
Cílem tohoto příspěvku je poznat život dívek a mladých dívek v moravské vesnici Křenovice v 18. století. Výzkum je založen na různých pramenech – soupisech obyvatel a sirotků, matrikách a předmanželských smlouvách. Pozornost je věnována různým aspektům dospívání v předmoderní době – službě, mobilitě a migraci, žebrání a toulání, předmanželskému těhotenství a vstupu do manželství. Autorka se take zabývá factory, které ovlivnily budoucnost dívek.
Anotace anglicky
The purpose of this paper is to explore lives of girls and young women in a Moravian village in the eighteenth century. The research is based on various primary sources, such as registers of inhabitants and orphans, birth registers and prenuptial agreements. Different aspects of youth in the early modern age are examined: service, mobility and migration, begging and wandering, premarital pregnancy and entering into marriage. The author also discusses various factors which influenced the future of young women.
Návaznosti
MUNI/A/0885/2017, interní kód MUNázev: Kulturní identita v dějinách střední Evropy (Akronym: Kulturní identita)
Investor: Masarykova univerzita, Kulturní identita v dějinách střední Evropy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 1. 5. 2024 05:58