2018
Základní bioinformatické pojmy a postupy využívané pro analýzu DNA pomocí sekvenování nové generace
TOM, Nikola, Filip PARDY, Jana KOTAŠKOVÁ, Karla PLEVOVÁ, Šárka POSPÍŠILOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Základní bioinformatické pojmy a postupy využívané pro analýzu DNA pomocí sekvenování nové generace
Název anglicky
Next generation sequencing: basic bioinformatic terms and analytic protocols for DNA analysis
Autoři
TOM, Nikola (203 Česká republika, domácí), Filip PARDY (203 Česká republika, domácí), Jana KOTAŠKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Karla PLEVOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Šárka POSPÍŠILOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Transfuze a hematologie dnes, Praha, Společnost pro transfuzní lékařství a Česká hematologická společnost ČLS JEP, 2018, 1213-5763
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10606 Microbiology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14740/18:00105986
Organizační jednotka
Středoevropský technologický institut
Klíčová slova anglicky
next generation sequencing; bioinformatics; pipeline
Štítky
Změněno: 30. 1. 2019 14:14, Bc. Kateřina Kolesová
V originále
Metoda sekvenování nové generace (NGS) se stala velmi populární v biomedicínském výzkumu i v klinické praxi zejména proto, že umožňuje rychlý a detailní vhled do genomu pacienta. V kontextu nádorových onemocnění umožňují metody NGS přesnou detekci jak zárodečných záměn, tak zejména somatických mutací, které mohou pomoci rychle a precizně stanovit diagnózu a přizpůsobit léčbu podle individuálních potřeb pacienta. Vývojem nových výpočetních metod a jejich aplikací za účelem precizního zpracování NGS dat se zabývá vědní obor bioinformatika. Bioinformatická analýza je komplexní proces, jehož správné nastavení je klíčové pro získání relevantních výsledků. Je proto nutné, aby bioinformatik detailně porozuměl biologické podstatě sledovaného jevu, jako je například vznik genových mutací v průběhu onemocnění. Z hlediska bioanalytika i lékaře je naopak užitečné znát jak možnosti a limity NGS technologie, tak i základní bioinformatickou terminologii, na základě které jsou pak schopni s bioinformatiky efektivně komunikovat. V této souhrnné práci se proto autoři snaží obecně popsat bioinformatickou analýzu sekvenačních dat s důrazem na vysvětlení základních pojmů používaných v oblasti analýzy NGS dat.
Anglicky
Next generation sequencing (NGS) has become very popular both in research and clinical practice, in particular because it allows detailed and rapid insight into the patient's genome. Within the context of cancer research, NGS methods allow precise detection of germline and especially somatic mutations, which can help to diagnose a disease quickly and precisely and thus enable treatment administration based on individual patient needs. The development of novel computing methods and their application for accurate processing of NGS data is the objective of the scientific field of bioinformatics. Bioinformatic analysis is a complex process and its precise set-up is absolutely crucial for obtaining relevant results. Thus, it is necessary for bioinformaticians to understand the biological principles of the given analysis, such as the development of somatic mutations during disease course. From the perspective of a bio-analyst or physician, it is essential to understand the challenges and limits of NGS technology; basic knowledge of bioinformatics and its terminology allows for effective communication with bioinformaticians. In this review, the authors attempt to describe bioinformatic analysis with emphasis on explaining the basic concepts used in the NGS data analysis.
Návaznosti
LQ1601, projekt VaV |
|