WILHELMOVÁ, Radka, Šárka DYNÁKOVÁ, Liana GREIFFENEGGOVÁ a Blanka TROJANOVÁ. Vliv prenatálního poradenství na zdravotní gramotnost těhotných žen. Online. In Liana Greiffeneggová. Propojení teorie a praxe v ošetřovatelství a porodní asistenci. Recenzovaný sborník příspěvků konference s mezinárodní účastí. Brno: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, 2019, s. 29-36. ISBN 978-80-210-9181-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vliv prenatálního poradenství na zdravotní gramotnost těhotných žen
Název česky Vliv prenatálního poradenství na zdravotní gramotnost těhotných žen
Název anglicky Influence of Prenatal Counseling on the Health Gratitude of Pregnant Women
Autoři WILHELMOVÁ, Radka (203 Česká republika, domácí), Šárka DYNÁKOVÁ (203 Česká republika), Liana GREIFFENEGGOVÁ (203 Česká republika, garant) a Blanka TROJANOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Brno, Propojení teorie a praxe v ošetřovatelství a porodní asistenci. Recenzovaný sborník příspěvků konference s mezinárodní účastí, od s. 29-36, 8 s. 2019.
Nakladatel Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30307 Nursing
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/19:00109144
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-210-9181-8
Klíčová slova česky zdravotní gramotnost; prenatální poradenství; informovanost; rizikové chování; účinnost péče; zdraví
Klíčová slova anglicky health literacy; prenatal counseling; awareness; risk behavior; efficacy of care; health
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 28. 4. 2020 14:55.
Anotace
Cílem prezentované práce bylo popsat zdravotní gramotnost těhotných žen, identifikovat faktory, které ji determinují a na základě toho se vyjádřit k efektivitě současného prenatálního poradenství v této oblasti. Použitou metodou pro sběr dat v našem výzkumu byl dotazník. Výzkumný vzorek, tvořilo 360 žen v šestinedělí. Jednalo se o vícenásobný, kvótní, proporcionálně stratifikovaný výběr. Soubor byl posuzován z hlediska vzdělání, parity, věku, bydliště a dlouhodobého kontaktu s porodní asistentkou v těhotenství. Pro statistické zpracování dat byl užit Pearsonův chí-kvadrát a test Anova (analýza rozptylu). Nejlepší zdravotní gramotnost byla zjištěna u žen s vysokoškolským vzděláním a žen v dlouhodobém kontaktu s porodní asistentkou.
Anotace anglicky
The aim of the presented work was to describe the health literacy of pregnant women, to identify the factors that determine it and to comment on the effectiveness of current prenatal counseling in this area. The method used to collect data in our research was a questionnaire. The research sample consisted of 360 women in the puerperium. This was a multiple, quota, proportionally stratified selection. The file was assessed in terms of education, parity, age, residence and long-term contact with midwife in pregnancy. For statistical data processing, Pearson's chi-quadrate and the Anova test (scattering analysis) were used. The best health literacy was found in women with university education and women in long-term contact with midwives.
VytisknoutZobrazeno: 24. 8. 2024 17:40