ŠÍP, Radim. Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey. In Přednáška pro Společnost pro estetiku a Spolek studentů estetiky Katharsis. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey
Název česky Estetická dimenze v elitářském a demokratickém vzdělávání: Liessmann vs. Dewey
Název anglicky Aesthetic Dimension in Elite and Democratic Education: Liessmann vs. Dewey
Autoři ŠÍP, Radim.
Vydání Přednáška pro Společnost pro estetiku a Spolek studentů estetiky Katharsis, 2018.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky Dewey; zkušenost; Liessmann; estetická zkušenost
Klíčová slova anglicky Dewey; experience; Liessmann; aesthetic experience
Změnil Změnil: doc. Mgr. Radim Šíp, Ph.D., učo 8686. Změněno: 27. 3. 2019 12:45.
Anotace
Liessmann se stal středoevropskou celebritou pedagogické filozofie posledních deseti let. Jeho konzervativní přístup k problémům současného vzdělávání v sobě nese specifickou estetickou dimenzi, která je vnitřně spojena s eurocentrismem, neohellénismem a elitářstvím. Analýza estetické formy některých jeho textů a porovnání jeho přístupu k poznání, vzdělání a estetice s přístupem pragmatisticko-sokratickým (Dewey, Shusterman, Nussbaumová) umožňuje ukázat, v čem vězí slabiny jak konzervativního přístupu ke vzdělávání, tak Liessmannova elitářského postoje. Liessmann vyzdvihuje již fixované estetické artefakty (privileguje pohled do historie, tradici a „paradigmatické vzory“), tím konzervuje prostředí tvorby a vyděluje umění ze sféry reálného života. Pragmaticko-sokratický přístup je naopak založen na umění přítomnosti a na přesvědčení, že estetická zkušenost je funkcí života. Tento druhý přístup uvolňuje prostřednictvím hry a sebevyjádření zaběhlé vzorce jednání a vytváří prostor pro ocenění inovací a porozumění diverzitě.
Anotace anglicky
Liessmann has become a Central European celebrity of pedagogical philosophy. His conservative approach to the problems of education carries a specific aesthetic dimension that is intrinsically linked to Eurocentrism, Neohellenism and elitism. The analysis of the aesthetic forms of some of his texts and the comparison of his approach to cognition, education and aesthetics with a pragmatic-socratic approach (Dewey, Shusterman, Nussbaum) allows us to show the weaknesses of both, the conservative approach to education and Liessmann's elitist attitude.
Návaznosti
CZ.1.07/1.2.00/14.0084, interní kód MUNázev: Celonárodní síť pro podporu výchovy k lidským právům a aktivnímu občanství - centrum občanského vzdělávání
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Celonárodní síť pro podporu výchovy k lidským právům a aktivnímu občanství - centrum občanského vzdělávání, 1.2. Rovné příležitosti dětí a žáků, včetně dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
VytisknoutZobrazeno: 4. 10. 2024 18:19