D 2018

Obraz cizince v Hostovského válečných prózách

CHOCHOLATÝ, Miroslav

Základní údaje

Originální název

Obraz cizince v Hostovského válečných prózách

Název česky

Obraz cizince v Hostovského válečných prózách

Název anglicky

The Image of a Stranger in Hostovský s War Prose

Autoři

CHOCHOLATÝ, Miroslav (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, Egon Hostovský. Literární dobrodružství českého židovského spisovatele ve 20. století, od s. 57-65, 9 s. 2018

Nakladatel

Karlova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14410/18:00106329

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

ISBN

978-80-7308-887-3

Klíčová slova česky

román; emigrace; vnitřní exil; asimilace; integrace; cizinec; metafyzická vina;

Klíčová slova anglicky

novel; immigration; inner exile; assimilation; ctranger; metaphysical guilt;

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 15. 3. 2019 11:13, Mgr. Miroslav Chocholatý, Ph.D.

Anotace

V originále

Studie se zabývá obrazem cizince v tvorbě Egona Hostovského. V kontextové části bude zachycena geneze a vývoj tohoto tématu v různých obdobích Hostovského tvorby. Zvažovány budou otázky, do jaké míry jsou protagonisté cizinci z vlastní volby nebo z donucení (do jaké míry v nich Hostovský řeší otázky spjaté s emigrací, vnitřním exilem, asimilací, integrací a menšinami). Zmiňovány jsou konstantní znaky Hostovského poetiky, jako například pohyb jednotlivých postav v konvergentním prostoru implikující omezenost jejich existence či motivy metafyzické viny, které z protagonistů činí Ahasvery 20. století. Za vlastní analytický prostor je zvolena trojice odlišných románů, které se potkaly v souboru Cizinci hledají byt (1967), a sice Listy z vyhnanství, Sedmkrát v hlavní úloze a Cizinec hledá byt. Pozornost je věnována také románu Úkryt.

Anglicky

The paper focuses on the portrait of a stranger in Egon Hostovskýs work. The contextual part deals with the genesis and development of this theme in different periods of Hostovskýs work. To what extent are the protagonists strangers by their own decision and to what extent is the position of a stranger imposed on them? To want extent is Hostovský in his prose trying to come to terms with emigration, inner exile, assimilation, integration and ethnic minorities? These are the questions considered below. Constant features of Hostovskýs poetics will be also mentioned, including the movement of individual characters in a convergent space, which implies their limited existence, or motifs of metaphysical guilt which makes the characters wander like 20th centurys Ahasvers. The actual analytical space consists of three war novels which were published in a collection Cizinci hledají byt (1967): Listy z vyhnanství, Sedmkrát v hlavní úloze and Cizinec hledá byt. The novel Úkryt is also analysed.