D 2018

K některým vybraným otázkám trestného činu vraždy a zabití v českém trestním zákoníku

KUCHTA, Josef

Základní údaje

Originální název

K některým vybraným otázkám trestného činu vraždy a zabití v českém trestním zákoníku

Název anglicky

Some Selected Aspects of Crimes of Murder and Manslaughter According to the Czech Criminal Code

Autoři

KUCHTA, Josef (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, Trestnoprávné súvislosti ochrany života a zdravia. Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie. od s. 367-381, 15 s. 2018

Nakladatel

Leges

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14220/18:00120445

Organizační jednotka

Právnická fakulta

ISBN

978-80-7502-332-2

Klíčová slova česky

vražda; zabití; usmrcení; euthanasie; trestní politika

Klíčová slova anglicky

murder; manslaughter; euthanasia; penal policy

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 21. 4. 2022 16:18, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Vražda jakožto úmyslné usmrcení jiného člověka odedávna a trvale patří k nejzávažnějším trestným činům tzv. obecné kriminality. Právě porušení základního lidského práva na život vyvolává přísnou společenskou reakci krystalizující v poměrně přísné úpravě s vysokými trestními sazbami a probouzí trvalý zájem veřejnosti. Tato úprava prošla určitým historickým vývojem, když období přísnější a mírnější úpravy se střídala s ohledem vždy na politickou situaci. V posledním období je však možno sledovat trvalejší humanizační a individualizační proudy i v této oblasti jak co do úpravy skutkových podstat vraždy a případných dalších skutkových podstat k ní speciálních, tak i v oblasti ukládání trestů za tyto spáchané trestné činy. Práce se skládá z pěti částí, které kloubí historický pohled se současností. Nejprve je čtenář seznámen s kriminologickými aspekty problému, zejména se základními statistikami, dále s vývojem právní úpravy tohoto trestného činu, poté následuje rozbor současné právní úpravy. Další část je věnována historickému vývoji a úpravě tzv. euthanasie, v poslední části je čtenář seznámen s vývojem a současným stavem trestání vraždy.

Anglicky

A murder as an intentional homicide of another person has forever belonged to the most severe crimes of so-called general criminality. It is the breach of a fundamental right to life which triggers a strict social response crystalizing into a relatively strict regulation with high statutory maxima and draws a permanent attention of the public. This regulation has undergone a certain historical development when eras of a stricter regulation have been followed with eras of a more lenient regulation always regarding the political situation. Recently, persistent streams of humanisation and individualisation can be observed also in this field both in relation to the regulation of bodies of crimes of a murder and possible bodies of crimes special thereto as well as in relation to sentencing these crimes. This paper consists of five parts which bring together a historical review with present time. Firstly, the reader is acquainted with criminological aspects of the problem, namely with the basic statistics, after that also with the development of the legal regulation of this crime, then an analysis of a current legal regulation follows. The next part deals with a historical development and regulation of so-called euthanasia, the final part presents the reader with the development and current state of sentencing of murder.