k 2019

Role svérázového kroje v české společnosti

KŘÍŽOVÁ, Alena

Základní údaje

Originální název

Role svérázového kroje v české společnosti

Název anglicky

The Role of Distinctive Costume in Czech Society

Autoři

KŘÍŽOVÁ, Alena (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

39. plzeňské mezioborové sympozium: Zrození lidu v české kultuře 19. století. Plzeň, 28. 2. -2. 3. 2019, 2019

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

50404 Antropology, ethnology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/19:00109415

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

Kroj; národní kroj; Svéráz

Klíčová slova anglicky

Folk costume; national costume; Svéráz

Štítky

Změněno: 9. 4. 2019 09:04, Mgr. et Mgr. Eva Chovancová

Anotace

V originále

Snahy o vytvoření českého národního kroje, vrcholící v letech 1848 a 1849, byly neúspěšné. Přesto v intelektuálních kruzích i nadále přetrvávalo přesvědčení o potřebě prezentovat vlastenectví nezaměnitelným oděvem, vyjadřujícím národní identitu, zvláště při oslavách Cyrila a Metoděje v šedesátých a pak osmdesátých letech, při pokládání základního kamene Národního divadla, při svatojánských poutích a v době Všeobecné jubilejní výstavy v roce 1891 a Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895. Náhražkou národního kroje se staly reprezentativní typy plzeňského, kyjovského a piešťanského lidového oděvu, popř. zcela nově vytvářené krojové komplety bez přímé návaznosti na konkrétní národopisný region. Lidové kroje začaly přebírat roli divadelního kostýmu, nezřídka zajišťovaného prostřednictvím půjčovny krojů. Tato situace však byla kritizována ze strany národopisných pracovníků, muzejníků a sběratelů.

Anglicky

Efforts to create a Czech national costume, culminating in 1848 and 1849, were unsuccessful. Yet, in the intellectual circles, the belief in the need to present patriotism with an unmistakable garment that expresses national identity continued, especially during the celebrations of Cyril and Methodius in the 1960s and 1980s, the foundation stone of the National Theater, the St. John´s Pilgrimage and the General Jubilee Exhibition in 1891 and the Ethnographic Exhibition of Czechoslovakia in 1895. Representative types of Pilsen, Kyjov and Piešťany folk clothing became the replacement of the national costume. Completely newly created costume sets without a direct link to a particular ethnographic region. Folk costumes have begun to take on the role of a theatrical costume, often provided by a costume rental company. However, this situation was criticized by ethnographic workers, museums and collectors.

Návaznosti

MUNI/A/1091/2018, interní kód MU
Název: Dynamika funkcí a interpretací nemateriálního kulturního dědictví (Akronym: Dynamika ICH)
Investor: Masarykova univerzita, Dynamika funkcí a interpretací nemateriálního kulturního dědictví, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty