p 2019

Zajímavé případy z klinické praxe

BARTOŠOVÁ, Michaela, Tomáš KRÁL, Karin KLIMO KAŇOVSKÁ, Aleš MATOUŠEK, Martina KUKLETOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Zajímavé případy z klinické praxe

Název anglicky

Clinical cases

Autoři

BARTOŠOVÁ, Michaela (703 Slovensko, domácí), Tomáš KRÁL (203 Česká republika, domácí), Karin KLIMO KAŇOVSKÁ (203 Česká republika, domácí), Aleš MATOUŠEK (203 Česká republika, domácí), Martina KUKLETOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

XVIII Stomatologické dni Košice, 2019

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Vyžádané přednášky

Obor

30208 Dentistry, oral surgery and medicine

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00108474

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

clinical case paediatric dentistry primary permanent teeth

Štítky

Změněno: 15. 4. 2020 10:47, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Práce popisuje několik zajímavých případů, se kterými jsme se setkali na Dětském oddělení Stomatologické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně Souhrn: Dětský věk dělíme na několik období a v každém z nich můžeme nacházet typická onemocnění či anomálie. Většinou nebývají závažné a rodiče je často ani nepostřehnou nebo je nepovažují za důvod k návštěvě pediatra či zubního lékaře. Vyskytnou-li se však v dutině ústní útvary, které poměrně rychle rostou, popř. se zbarví nebo působí dítěti obtíže, přicházejí rodiče s dítětem k lékaři kvůli obavám ze závažného onemocnění. Naším nejmladším pacientem byl 18 denní novorozenec, odeslaný ošetřujícím pediatrem pro přítomnost dentes prelactei. Na základě klinického vyšetření jsme stanovili diagnózu Bohnovy noduly. Stejnou diagnózu jsme potvrdili v kojeneckém věku i u dalších pacientů. V tomto období jsme poprvé diagnostikovali také erupční cysty, které se objevují v období prořezávání jak dočasného, tak stálého chrupu. U řady onemocnění, která svým průběhem a spontánní regresí sice žádnou terapii nevyžadují, musíme i přesto v diferenciální diagnostice myslet na závažnější patologické stavy. Jako příklad můžeme uvést tříletou pacientku, u které byla odstraněna benigní myofibroblastická proliferace v dutině ústní v oblasti levého dolního druhého dočasného moláru nebo ameloblastický fibroodontom v oblasti horního patra za středními řezáky. I méně závažná diagnóza, jako je zubní kaz v dočasné dentici, může mít nepříjemné komplikace projevující se ve stálém chrupu. U několika našich pacientů došlo na podkladě zánětlivého procesu postihujícího periapikální oblast dočasných molárů k zastavení vývoje až destrukci zárodků stálých zubů a jejich následné ztrátě. Časté jsou i úrazy jak ve stálé, tak i v dočasné dentici s následky ve stálém chrupu. Závěr: Každé období vývoje dítěte je specifické a zubní lékař by měl dbát na pečlivé vyšetření dutiny ústní. I když vyšetření dítěte je často obtížné, nemělo by se odbýt pouhým pohledem a pozváním na kontrolu za dalšího půl roku v představě, že dítě snad už otevře ústa samo. Stomatologickým vyšetřením je nutné zjistit a sledovat stav orálního zdraví, případná onemocnění ošetřit a pomocí metod primární prevence předcházet vzniku patologických stavů a jejich komplikacím.

Anglicky

The aim of study was to describe the most interesting clinical cases treated in Department of Paediatric Denistry in St. Anne´s University Hospital in Brno, Czech republic.

Návaznosti

EF16_013/0001761, projekt VaV
Název: RECETOX RI
MUNI/A/1008/2017, interní kód MU
Název: Etiopatogenetické aspekty, diagnostika a léčba vybraných onemocnění dutiny ústní
Investor: Masarykova univerzita, Etiopatogenetické aspekty, diagnostika a léčba vybraných onemocnění dutiny ústní, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
NV17-30439A, projekt VaV
Název: Moderní biotechnologické a behaviorální přístupy ve výzkumu zubního kazu a strategie jeho prevence