LEISSEROVÁ, Eliška. Komparace lidového stavitelství česky, německy a charvátsky mluvících obyvatel jihomoravského pohraničí. In Venkovské stavitelství v oblastech osídlených národnostními menšinami. Odborná konference Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti a Muzea Vyškovska, p. o., 29.-30. 5. 2019, Vyškov. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Komparace lidového stavitelství česky, německy a charvátsky mluvících obyvatel jihomoravského pohraničí
Název anglicky Comparison of folk architecture in Czech, German and Moravian Croats speaking inhabitants of the South Moravian border
Autoři LEISSEROVÁ, Eliška (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Venkovské stavitelství v oblastech osídlených národnostními menšinami. Odborná konference Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti a Muzea Vyškovska, p. o., 29.-30. 5. 2019, Vyškov, 2019.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Program konference Venkovské stavitelství v oblastech osídlených národnostními menšinami
Kód RIV RIV/00216224:14210/19:00109833
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky lidové stavitelství; národnostní menšiny; Moravští Charváti; Podyjané; Horácké Dolsko
Klíčová slova anglicky folk architecture; minorities;Moravian Croats; people from Podyjí; Horácké Dolsko area
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Monika Kellnerová, učo 430435. Změněno: 21. 2. 2020 13:34.
Anotace
Předkládaný příspěvek si klade za cíl srovnat a pojmenovat základní rozdíly mezi vybranými skupinami obyvatelstva, které až do druhé světové války obývalo jihomoravské pohraničí. Vybrány byly především plánové dokumentace a fotodokumentace od druhé poloviny devatenáctého století do meziválečného období. Zpřetrhání tradic po druhé světové válce (např. po vysídlení Podyjanů ze Znojemska a po vnitřním odsunu moravských Charvátů z Mikulovska) se podepsalo i na stavebních zvyklostech a na mnohé doklady lidové kultury vybraných etnických menšin se dodnes už zapomnělo. Sledovány byly obce převážně ze Znojemska, Moravskokrumluvska a Mikulovska. Co bylo pro všechny skupiny při srovnání lidového stavitelství stejné a v čem se to lišilo? Dá se něco takového v současnosti diferencovat a pokud ano, přímo se nabízí otázka, jaký vztah by k tomuto dědictví minulých generací měli mít novoosídlenci i starousedlíci ve vybraných oblastech v současnosti?
Anotace anglicky
Presetting the contribution to the target and targeting the basic differences between the selected places of the population leading to the South Moravian borderland living in the Second World War. Especially planned documents and photo documentation from the second half of the nineteenth century to the interwar period were selected. Intermediate traditions after World War II Municipalities mostly from Znojmo, Moravskokrumluvsko, and Mikulov were monitored. What was different for all groups when comparing human status? Is it possible to differentiate at present and, if so, do you have the opportunity to ask, any relation to this legacy of past generational chances of having both new and old settlers in selected areas at present?
Návaznosti
MUNI/A/1091/2018, interní kód MUNázev: Dynamika funkcí a interpretací nemateriálního kulturního dědictví (Akronym: Dynamika ICH)
Investor: Masarykova univerzita, Dynamika funkcí a interpretací nemateriálního kulturního dědictví, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 12:30