NOVOTNÁ, Markéta and Josef KUNC. Více je lépe? Intenzita cestovního ruchu a její vliv na udržitelnost destinace (More is better? Tourism intensity and its impact on destination sustainability). Online. In V. Klímová, V. Žítek (Eds.). XXII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. Brno: Masarykova univerzita, 2019, p. 568-576. ISBN 978-80-210-9268-6. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P210-9268-2019-72.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Více je lépe? Intenzita cestovního ruchu a její vliv na udržitelnost destinace
Name (in English) More is better? Tourism intensity and its impact on destination sustainability
Authors NOVOTNÁ, Markéta (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Josef KUNC (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Brno, XXII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. p. 568-576, 9 pp. 2019.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50702 Urban studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14560/19:00109944
Organization unit Faculty of Economics and Administration
ISBN 978-80-210-9268-6
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P210-9268-2019-72
UT WoS 000576955800072
Keywords (in Czech) městská destinace; kongesce; zážitek návštěvníka; udržitelnost; Itálie
Keywords in English urban destination; congestion; visitor´s experience; sustainability; Italy
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D., učo 18338. Changed: 28/10/2020 11:22.
Abstract
Mnoho destinací svoji úspěšnost stále měří počtem návštěvníků, přičemž nejednou bývá preferován jejich větší počet. V případě udržitelného rozvoje však maximalizace návštěvnosti nemusí být z důvodu nadměrného zatěžování území optimální variantou. Počet návštěvníků by zejména neměl překročit únosnou kapacitu destinace. Kvůli shromažďování velkého množství návštěvníků v atraktivních lokalitách dochází k řadě negativních vlivů spojených s vytlačováním základních funkcí sídla a následnou turistifikací. Kongesce veřejných prostor a další projevy, které doprovázejí proces turistifikace, působí nejen na kvalitu života obyvatel, ale mohou ovlivnit i prožitek samotných návštěvníků. Předložený příspěvek se proto zaměřuje na kongesci v prostoru historických center v důsledku nadměrného rozvoje cestovního ruchu. Cílem příspěvku je vyhodnotit vliv intenzity cestovního ruchu ve dvou vybraných modelových italských městech – Benátkách a Florencii – na zážitek v destinaci a na pilíře její udržitelnosti. Výzkum vychází z aplikace kvalitativní metody interpretativní fenomenologické analýzy, využité v rámci terénního šetření v modelových destinacích v prosinci 2018, doplněné o analýzu kvantitativních dat a relevantních statistických dokumentů. Z výsledků vyplývá, že kongesce nemusí být vždy problémem pro samotné návštěvníky, ale že může do značné míry negativně působit i na kvalitu života rezidentů.
Abstract (in English)
Many destinations still measure their success by the number of visitors, preferring the-more-the-better-principle. However, in the case of sustainable destination development, maximization of the number of visitors may not be the optimal option due to the excessive burden of the area. In this respect, the number of visitors must not exceed the carrying capacity of the destination. The overcrowding at attractive tourist sites is associated with the extrusion of residential functions by the functions of tourism. The process of touristification is accompanied by the congestion of public space, affecting residents' quality of life and also visitors' quality of experience. The paper focuses on congestion in the historic city centres – Venice and Florence – with excessive tourism development. The aim is to evaluate the impact of tourism intensity on the visitor experience and on sustainability pillars. The research is based on the application of a qualitative method of interpretative phenomenological analysis, used during the field survey conducted in model destinations in December 2018, supplemented by an analysis of quantitative data. The results show that congestion may not be a problem for the visitors themselves and that it negatively affects the residents´ quality of life.
Links
MUNI/A/1166/2018, interní kód MUName: Udržitelnost destinace pod tlakem globálních trendů v cestovním ruchu (Acronym: UDECR)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 25/5/2024 14:31