ONDRÁČEK, Tomáš. Apel na sobeckost nebo na rozumnost? Případová analýza s využitím Toulminova modelu argumentu. Filozofie dnes. Univerzita Hradec Králové, 2018, roč. 10, č. 2, s. 60-93. ISSN 1804-0969.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Apel na sobeckost nebo na rozumnost? Případová analýza s využitím Toulminova modelu argumentu
Název anglicky Appeal to selfishness or reasonableness? Case analyses using Toulmin’s model of argument
Autoři ONDRÁČEK, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Filozofie dnes, Univerzita Hradec Králové, 2018, 1804-0969.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50204 Business and management
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14560/18:00107466
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova anglicky Toulmin Model of Argument; Argument; logical types; Přemluv bábu
Změnil Změnil: Mgr. et Mgr. Tomáš Ondráček, Ph.D., učo 216870. Změněno: 19. 6. 2019 21:41.
Anotace
Příspěvek se zaobírá Toulminovým přístupem k argumentaci. Hlavním cílem je přitom představit tento přístup a ukázat jeho aplikaci na vybraném materiálu. Klíčová otázka poté zní: V čem je Toulminův přístup stále aktuální a co může při zkoumání argumentů přinést? Cíle i odpovědi na otázku je dosahováno ve dvou základních krocích. V prvním kroku je probrána teorie argumentu, jak ji Toulmin prezentuje především ve své knize The Uses of Argument. Ve druhém kroku je pak Toulminův přístup aplikován na vybraný materiál, konkrétně na videospot Přemluv bábu (2010). Pozornost je přitom věnována zejména modelu argumentu, doménové závislosti, logickým typům a druhům argumentu. V příspěvku je nakonec ukázáno, že Toulmin je stále diskutovaný a teoreticky podnětný, a také to, že jeho aplikace na vybraný materiál může poskytnout dobrá vodítka pro hodnocení tohoto materiálu i v případech, kdy toto hodnocení není možné udělat jednoznačně pomocí formálních nástrojů.
Anotace anglicky
The paper deals with Toulmin’s approach to an argument. The primary goal is to present this approach and to show its application on selected material. The key question is: What is interesting in Toulmin’s approach today and what it can show when investigating arguments. There are two simple steps to accomplish the goals of this paper and to give an answer to the key question. In the first step, Toulmin’s theory is discussed, especially regarding The Uses of Argument. In the second step, Toulmin’s approach is applied to the selected material, Přemluv bábu (Convince your grandma, 2010). Attention is paid to the model of argumentation, domain dependence, logical types and types of argument. In conclusion, it is shown that Toulmin is still debated and theoretically exciting and that its application to the selected material can provide useful guidance for the evaluation, although regarding formal tools, this assessment may not be exact.
Návaznosti
GA16-19395S, projekt VaVNázev: Sémantické pojmy, paradoxy a hyperintenzionální logika založená na moderní rozvětvené teorii typů (Akronym: Sémantické pojmy)
Investor: Grantová agentura ČR, Sémantické pojmy, paradoxy a hyperintenzionální logika založená na moderní rozvětvené teorii typů
VytisknoutZobrazeno: 12. 9. 2024 18:25