LUKÁŠOVÁ, Marcela, Katarína KANDOVÁ a David ČEP. Podání vysvětlení a výslech ve světle odformalizování přípravného řízení. In Přípravní řízení dnes a zítra. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Podání vysvětlení a výslech ve světle odformalizování přípravného řízení
Název anglicky Providing of Explanation and Interrogation In the Light of Deformalization of Preparatory Proceedings
Autoři LUKÁŠOVÁ, Marcela (203 Česká republika, domácí), Katarína KANDOVÁ (703 Slovensko, domácí) a David ČEP (203 Česká republika, domácí).
Vydání Přípravní řízení dnes a zítra, 2019.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14220/19:00109992
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova anglicky Providing of Explanation; Interrogation; New Code of Criminal Procedure; Official Record; Protocol of Interrogation
Změnil Změnila: Mgr. Marcela Kopřiva, Ph.D., učo 391284. Změněno: 1. 8. 2019 10:11.
Anotace
Stadium přípravného řízení slouží dle stávající právní úpravy k vyhledání a zajištění většiny důkazů důležitých pro trestní řízení. V předkládaném příspěvků se zaměřujeme na dva v úvahu přicházející způsoby získání informací od potenciálních svědků a podezřelého či obviněného v přípravném řízení – podání vysvětlení a výslech – které však mají odlišný účel. Zatímco první z nich slouží orgánům činným v trestním řízení nebo obviněnému ke zvážení, zda určitá osoba disponuje poznatky důležitými pro trestní řízení a zda by mohla být později vyslechnuta jako svědek (příp. může sloužit rovněž k vznesení obvinění), druhý institut slouží k zajištění výpovědi svědka nebo obviněného jednak za účelem obstarání nových důkazů, a jednak za účelem eventuálního použití výpovědi jako důkazu v řízení před soudem. Stěžejní problém současné aplikační praxe tkví v užití institutu podání vysvětlení jako způsobu získání výpovědi, což je v rozporu s jeho původním účelem. V našem příspěvku přicházíme s určitými připomínkami k současné praxi, návrhy de lege ferenda, jakož i hlubšími úvahami nad tím, zda může nejaktuálnější návrh nového trestního řádu, jedním z jehož záměrů je právě odformalizování přípravného řízení, pozměnit stávající stav.
Anotace anglicky
According to the actual legislation, phase of preliminary proceedings serves to search and secure most of evidence for purposes of criminal proceedings. In submitted contribution, we focus on two possible ways of obtaining testimony of potential witnesses and suspect or accused – giving explanation and interrogation – these instruments, however, have different aim. Former serves to law enforcement authorities or accused for their decision whether certain person disposes of some information important for criminal proceedings so that he (she) could be later interrogated as witness or not (it can also lead to establishing of accused). Latter serves to secure testimony of witness or accused for both finding new evidence and for its eventual use as an evidence in court proceedings. Crucial problem of current practice lies in use of institute of ´giving explanation´ as a tool for obtaining testimony that is in contrary with its original purpose. In our contribution, we come with some ideas on actual state of application practice, recommendations and deeper consideration on how current draft of new Code of Criminal Procedure (one of its goal is, actually, de-formalization of preliminary proceedings) may change present situation.
Návaznosti
MUNI/A/1443/2018, interní kód MUNázev: Vybrané aspekty trestního práva hmotného a procesního v komparativním pohledu (Akronym: Vybrané aspekty TPH a TPP v komparativním pohledu)
Investor: Masarykova univerzita, Vybrané aspekty trestního práva hmotného a procesního v komparativním pohledu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 25. 7. 2024 18:25