PROKOP, Martin. Přemluv bábu, protože je čeho se bát, aneb Waltonovo argumentační schémata ve videu „Přemluv bábu". Filosofie dnes. 2019, roč. 10, č. 2, s. 94-125. ISSN 1804-0969.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Přemluv bábu, protože je čeho se bát, aneb Waltonovo argumentační schémata ve videu „Přemluv bábu"
Název anglicky Convince Your Grandma Because There Are Reasons to Be Afraid : Walton’s Argumentation Schemes in the Video „Convince Your Grandma“
Autoři PROKOP, Martin (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Filosofie dnes, 2019, 1804-0969.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/19:00110059
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky argumentace; analýza; neformálně-logická analýza; kritické otázky; Douglas Walton, Přemluv bábu
Klíčová slova anglicky argumentation; analysis; informal logic analysis; Douglas Walton; Convince your grandma
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Zuzana Matulíková, učo 405304. Změněno: 9. 3. 2020 16:25.
Anotace
V textu představuji dva přístupy k argumentační analýze: neformálně-logickou analýzu založenou na práci Ralpha H. Johnsona a J. Anthonyho Blaira a argumentační schémata od Douglase Waltona. V první části definuji oba dva přístupy a vysvětluji jejich vzájemný vztah. Dále vysvětluji základní pojmy obou přístupů – definuji argument, interní argument, implicitní premisu a PZstrukturu, argumentační schéma a kritické otázky. Věnuji se i popisu jejich výhod a nevýhod. V druhé, praktické části textu aplikuji definované nástroje na video Přemluv bábu. Formuluji tři výzkumné otázky, na které odpovídám. V rámci odpovědi na první předkládám PZ-strukturu argumentace z videa. Záměrem druhé otázky je identifikace argumentačních schémat v analyzované struktuře, kde považuji za nejdůležitější argument apelující na strach. Účelem poslední otázky je hledání odpovědí na kritické otázky související s identifikovaným schématem. Docházím k závěru, že protagonisté argumentu neodpovídají na otázky uspokojivě. Záměrem textu je předložit případovou studii, na které ukážu, jak analyzovat argumentační text pomocí zvolených přístupů.
Anotace anglicky
In the article, I present two approaches to argumentation analysis: an informal logic analysis based on the work of Ralph H. Johnson and J. Anthony Blair and an analysis using Douglas Walton’s Argumentation schemes. In the first part of the paper, I define both approaches and explain their relationship. I also define the basic concepts of both approaches – the argument, the internal argument, the implicit premise, the structure of the premises and conclusion, the argumentation scheme and the critical questions. I also challenge their advantages and disadvantages. In the second part of the text, I apply the defined tools to the video Přemluv bábu (Convince your grandma, 2010). I put forward three research questions to answer. The aim of the first question is to depict the structure of the premises and conclusion of the argument in the video. The second question aims to seek argumentation schemes in the structure. Here I consider the most important argument from a fear appeal. The aim of the last question is to find the answers to the critical questions related to the argument from fear appeal. I come to the conclusion that the protagonists do not answer the questions satisfactorily. The intention of the paper is to present a case study on how to analyze an argumentation text using the selected approaches.
Návaznosti
MUNI/A/0945/2018, interní kód MUNázev: Aspekty soudobé filozofie I. (Akronym: Krob)
Investor: Masarykova univerzita, Aspekty soudobé filozofie I., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 10:13