J 2019

Timing ERCP u akutní biliární pankreatitidy

SVATOŇ, Roman, Zdeněk KALA, Ivo NOVOTNÝ, Jan TRNA, Tomáš ANDRAŠINA et. al.

Základní údaje

Originální název

Timing ERCP u akutní biliární pankreatitidy

Název anglicky

The timing of ERCP in acute biliary pancreatis

Autoři

SVATOŇ, Roman (703 Slovensko, domácí), Zdeněk KALA (203 Česká republika, domácí), Ivo NOVOTNÝ (203 Česká republika, domácí), Jan TRNA (203 Česká republika, domácí), Tomáš ANDRAŠINA (703 Slovensko, domácí) a Lumír KUNOVSKÝ (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Rozhledy v chirurgii, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2019, 0035-9351

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30212 Surgery

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00110080

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

akutní biliární pankreatitida; choledocholithiáza; cholangitida; endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie

Klíčová slova anglicky

acute biliary pancreatitis; choledocholithiasis; cholangitis; endoscopic retrograde cholangiopancreatography

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 11. 5. 2020 09:26, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Navzdory řadě studií je role a timing endoskopické retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP) v případě akutní biliární pankreatitidy (ABP) nadále předmětem diskuzí. Jasná indikace časné ERCP do 72 hodin je u pacientů s ABP v koincidenci s obstrukcí choledochu. V případě cholangitidy pak ERCP do 24 hodin. Kontroverzní je poté úloha ERCP u pacientů s ABP bez příznaků cholangitidy, resp. bez obstrukce žlučových cest konkrementem. pokud je ERCP u ABP indikována, je její častější provedení spojeno s nižším výskytem komplikací. Rozhodnutí o provedení ERCP se často opírá o nálezy z biochemického a transabdominálního ultrazvukového vyšetření. Výsledky těchto vyšetření mohou, ale nemusí, potvrdit přítomnost kamenů v choledochu. Účinnou a bezpečnou metodou dosahující senzitivity ERCP v diagnostice konkrementů v choledochu je endoskopická ultrasonografie (EUS) a magnetická rezonanční cholangiopankreatikografie (MRCP). Z důvodu prevence recidivy pankreatitidy a biliárních obtíží by měla být po zvládnutí ataky ABP provedena cholecystektomie.

Anglicky

Despite several studies, the role and timing of endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) in the case of acute biliary pancreatis (ABP) remains a subject of discussion. There is a clear indication of early ERCP within 72 hours in patients with ABP andcholedochal obstruction moreover the ERCP within 24 hours in cases of cholangitis. However, the role of ERCP in patients with ABP without symptoms of cholangitis or concrement obstructing the bile duct is controversial. If ABP is indicated for the ERCP, the earlier the ERCP is performed the less complicationsit is a associated with. The decision to perform ERCP is often based on findings from a biochemical and transabdominal ultrasound examination. The results of these exasminations may, but not may not, confirm the presence of stones in the choledochus. An effective and safe method approaching the sensitivity of ERCP in the diagnosis of concrements in the choledochus is endoscopis ultrasonography (EUS) and magnetic resonance cholandgiopancreatography (MRCP). The cholecystectomy should be performed to prevent a recurrence of pancreatis and biliary problems after the successfully treatment of ABP.