J 2019

Pohřbívání za mimořádné události, nouzového, nebezpečného nebo válečného stavu

FRIŠHONS, Jan, Jaroslav FIEDOR a Adam STRNAD

Základní údaje

Originální název

Pohřbívání za mimořádné události, nouzového, nebezpečného nebo válečného stavu

Název anglicky

Burying in an Extraordinary Event, the State of Emergency, Danger or War

Autoři

FRIŠHONS, Jan (203 Česká republika, garant, domácí), Jaroslav FIEDOR (203 Česká republika) a Adam STRNAD (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Kriminalistický sborník, 2019, 1453-259X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30501 Forensic science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00110228

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

burying; extraordinary event; state of emergency; danger; state of war

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 15. 4. 2020 14:15, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

V současném světě dochází k různým událostem, které mohou způsobit nestabilitu systému, poškození značné části infrastruktury s následným vznikem velkých ztrát na životech. V době míru může jít např. o velké nehody dopravních prostředků, záplavy, epidemie, důlní neštěstí, havárie v průmyslových podnicích nebo jaderné elektrárně, teroristický útok, pád laviny, hurikán nebo zemětřesení. Ve válečném stavu se jedná o možnost použití zbraní hromadného ničení, jakými jsou nukleární, chemické nebo biologické zbraně. Jestliže nedojde k urgentnímu řešení pohřbení v relativně krátké době po vzniku mimořádné události, může to mít za následek další ztráty, např. z epidemiologického hlediska. Při mimořádných událostech může jít o ztráty na životech od stovek po řádově desítky a stovky tisíc v relativně krátkém časovém úseku. Pokud by nebylo možné z důvodu velkých ztrát provádět pohřbení, je lepší přeživší z kontaminované oblasti evakuovat. Urychlené pohřbívání způsobuje menší psychickou zátěž lidí. O mimořádnou událost se jedná, pokud počet obětí přesáhne deset.

Anglicky

In today's world, there are various events that can cause system instability, damage to a large part of the infrastructure, resulting in large loss of life. At a time of peace it means e.g. mass road accidents, floods, epidemics, mining accidents, industrial accidents or nuclear power stations, terrorist attacks, avalanche, hurricane or earthquake. In a state of war, it is the possibility of using weapons of mass destruction, such as nuclear, chemical or biological weapons. If there is no urgent solution to burial in a relatively short time after the occurrence of an emergency, this may result in further losses, e.g. epidemiological perspective. In emergencies, there may be loss of life from hundreds to tens and hundreds of thousands in a relatively short period of time. If, because of large losses, they could not be buried, it is better to evacuate the survivors from the contaminated area. Accelerated burial causes less psychological burdens on people. A special event is involved if the number of victims exceeds ten.