VAŠINKA, Martin, Lukáš KRMÍČEK, Dalibor VŠIANSKÝ a Filip HRBÁČEK. Big Lachman´s lake sediments: role of chemical weathering. In Students in Polar and Alpine Research Conference 2019. 2019. ISBN 978-80-210-9276-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Big Lachman´s lake sediments: role of chemical weathering
Název česky Jezerní sedimenty Velkého Lachmanova jezera: role chemického zvětrávání
Autoři VAŠINKA, Martin, Lukáš KRMÍČEK, Dalibor VŠIANSKÝ a Filip HRBÁČEK.
Vydání Students in Polar and Alpine Research Conference 2019, 2019.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-9276-1
Klíčová slova česky jezerní sedimenty; stopové prvky; jílové minerály; chemické zvětrávání
Klíčová slova anglicky lake sediments; trace elements; clay minerals; chemical weathering
Změnil Změnil: Mgr. Martin Vašinka, Ph.D., učo 397239. Změněno: 8. 8. 2019 13:40.
Anotace
Big Lachman Lake (Lachman I) is a shallow coastal lake located near the tip of Cape Lachman and mostly developed in the Early to mid-Holocene. The lacustrine sediment is composed dominantly of Neogene basaltic volcanic rocks of James Ross Island Volcanic Group together with Cretaceous sedimentary rocks and admixture of metasediments and granitoids derived from Antarctic Peninsula. The presence of secondary minerals, montmorillonite and kaolinite was determined by XRD diffraction in sediment and their origin in sediment is related to rocks with the same weathering rates as Lachman Lake sediment. Chemical weathering rates was calculated by the Chemical Index of Alteration (CIA) in Lachman lacustrine sediment. Nearby Neogene basalts have CIA weathering rates around optimum fresh values, whereas with Middle Jurassic rhyolites was found good correlation between CIA weathering index and chemical composition of the sediment. These rhyolites come from Antarctic Peninsula and probably were transported into the lake by small glaciers.
Anotace česky
Velké jezero Lachman (Lachman I) je mělké pobřežní jezero, které se nachází v blízkosti výběžku Cape Lachman a jeho převážný vývoj proběhl v raném až středním Holocénu. Jezerní sediment je složen převážně z Neogenních bazaltů vulkanické skupiny ostrova Jamese Rosse spolu s křídovými sedimentárními horninami a příměsí metasedimentů a granitoidů pocházejících z Antarktického poloostrova. Přítomnost sekundárních minerálů (montmorillonitu a kaolinitu) v sedimentu byla stanovena rentgenovou difrakcí. Jejich původ v sedimentu souvisí s horninami se stejnou mírou zvětrávání jako byla stanovena v jezerním sedimentu Lachmanova jezera. Stupeň chemického zvětrávání v sedimentu z Lachmanova jezera byl stanoven podle chemického indexu alterace (CIA). V okolních neogenních bazaltech odpovídaly hodnoty CIA nezvětralému materiálu, zatímco u ryolitů z období Střední Jury byla nalezena pozitivní korelace mezi indexem zvětrávání CIA a chemickým složením sedimentu. Tyto ryolity pocházejí z Antarktického poloostrova a pravděpodobně byly do jezera transportovány malými ledovci.
Návaznosti
LM2015078, projekt VaVNázev: Česká polární výzkumná infrastruktura (Akronym: CzechPolar2)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Czech Polar Research Infrastructure
VytisknoutZobrazeno: 14. 7. 2024 22:17