J 2019

Postbiotika a jejich využití v pediatrii

JABANDŽIEV, Petr, Jan PAPEŽ, Tereza PINKASOVÁ, Jakub PECL, Markéta VEVERKOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Postbiotika a jejich využití v pediatrii

Název anglicky

Postbiotics and their using in pediatric

Autoři

JABANDŽIEV, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Jan PAPEŽ (203 Česká republika, domácí), Tereza PINKASOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jakub PECL (203 Česká republika, domácí), Markéta VEVERKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Lumír KUNOVSKÝ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Pediatrie pro praxi, Solen s.r.o. 2019, 1213-0494

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30209 Paediatrics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00110467

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

Mikrobiota; Děti; Postbiotika; Kojenecká formule

Klíčová slova anglicky

Microbiota; Children; Postbiotics; Infant formula

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 2. 4. 2020 08:51, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Optimální vývoj gastrointestinálního traktu a imunitního systému je spojen, mimo jiné, se správným vývojem a složením střevní mikrobioty. Vedle prebiotik, probiotik a synbiotik se mohou na modulaci složení mikrobioty, a dále na vývoji gastrointestinálního traktu a imunitního systému podílet, tzv. postbiotika. Jedná se o metabolické sloučeniny produkované probiotickými mikroby ovlivňující různé biologické funkce hostitele jak na lokální, tak i systémové úrovni. V poslední době se můžeme v klinické praxi setkat s fermentovanými kojeneckými formulemi obsahujícími postbiotika. Předkládané sdělení podává přehled o možných benefitech fermentovaných kojeneckých formulí s postbiotiky a shrnuje současnou klinickou evidenci v této problematice.

Anglicky

The optimal development of the gastrointestinal tract and the immune system is associated, among other things, with the proper development and composition of the intestinal microbiota. In addition to prebiotics, probiotics and synbiotics, so-called postbiotics may contribute to the modulation of microbial composition and thus to the development of both the gastrointestinal tract and the immune system. Postbiotics are metabolic compounds produced by the probiotic microbes and they affect various biological functions of the host at both local and systemic levels. Lately, in clinical practice, we can find fermented infant formulas containing postbiotics. This report gives an overview of the possible benefits of fermented formula with postbiotics and summarizes the current clinical evidence in this field.