D 2019

Podpora výzkumných aktivit v cestovním ruchu z grantových nástrojů EU

REPÍK, Ondřej

Základní údaje

Originální název

Podpora výzkumných aktivit v cestovním ruchu z grantových nástrojů EU

Název česky

Podpora výzkumných aktivit v cestovním ruchu z grantových nástrojů EU

Název anglicky

Support of research activities in tourism from the EU grant tools

Autoři

REPÍK, Ondřej (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Brno, XXII. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. od s. 592-596, 5 s. 2019

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50602 Public administration

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14560/19:00110490

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

ISBN

978-80-210-9268-6

UT WoS

000576955800075

Klíčová slova česky

cestovní ruch; výzkum; univerzitní pracoviště; grantové programy EU; veřejná podpora

Klíčová slova anglicky

tourism; research; universities; EU grant programmes; public support

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 31. 5. 2022 12:23, RNDr. Pavel Šmerk, Ph.D.

Anotace

V originále

Článek je věnován problematice podpory výzkumných aktivit v cestovním ruchu z veřejných zdrojů s důrazem na grantové rámce Evropské unie. Obecně je podpora cestovního ruchu z veřejných prostředků poměrně často předmětem odborných debat a podpora výzkumné činnosti v cestovním ruchu není výjimkou. Stejně jako jsou významné ekonomické a celospolečenské dopady cestovního ruchu, obdobně živé jsou i diskuse kolem jeho podpory. Nicméně většina autorů se shoduje, že výzkum cestovního ruchu je nezbytný a zásadním způsobem ovlivňuje jeho další rozvoj, chování aktérů a podobu institucí v cestovním ruchu. Základ článku tvoří sumarizace zjištění z provedené analýzy, zda existují příležitosti pro financování výzkumných aktivit z grantových nástrojů EU a jaké jsou podmínky pro jejich získání. Součástí článku je také sumarizace hlavních názorů a přístupů, které zaznívají v odborné literatuře. Cílem článku je sumarizovat informace o možnostech podpory výzkumu v cestovním ruchu a zahájit odbornou diskusi, zda je tato podpora poskytována v adekvátní míře a zda je vůbec potřebná. V průběhu zpracování článku byly použity metody induktivně-deduktivní, dále komparace, deskripce, abstrakce a analogie.

Anglicky

The article deals with the support of research activities in tourism from public resources with an emphasis on European Union grant frameworks. In general, public support of tourism is quite often subject of expert debates and support of tourism research is no exception. Just as there are significant economic and social impacts of tourism, discussions about its support are similarly alive. However, most authors agree that tourism research is essential and strongly influences its further development, actor behavior and the form of tourism institutions. Basis of this article consists of summarizing the main findings from analysis, if there are opportunities for funding research activities from EU grant instruments and what are the conditions for obtaining them. Article also summarizes the main opinions and approaches that are expressed in expert literature. The aim of this article is to summarize information on possibilities of supporting research in tourism and to start professional discussion on whether this support is provided in an adequate level and whether it is necessary at all. In the text of this article there were used induction-deductive methods, methods of comparison, description, abstraction and analogy.

Návaznosti

MUNI/A/1166/2018, interní kód MU
Název: Udržitelnost destinace pod tlakem globálních trendů v cestovním ruchu (Akronym: UDECR)
Investor: Masarykova univerzita, Udržitelnost destinace pod tlakem globálních trendů v cestovním ruchu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty