2019
FLORIDI, Luciano (ed.). The Routledge handbook of philosophy of information. Routledge, 2016. 429 s. ISBN 978-1-315-75754-4.
ČERNÝ, MichalZákladní údaje
Originální název
FLORIDI, Luciano (ed.). The Routledge handbook of philosophy of information. Routledge, 2016. 429 s. ISBN 978-1-315-75754-4.
Název anglicky
FLORIDI, Luciano (ed.). The Routledge handbook of philosophy of information. Routledge, 2016. 429 s. ISBN 978-1-315-75754-4.
Autoři
Vydání
2019
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Recenze
Obor
10201 Computer sciences, information science, bioinformatics
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
Floridi; filosofie informace; filosofie
Klíčová slova anglicky
Floridi, philosophy, philosophy of information
Změněno: 29. 2. 2020 19:34, Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D.
V originále
Jednou z nejkomplexnějších knih, která se věnuje informační vědě a má silně filosofický přesah, je nesporně The Routledge Handbook of Philosophy of Information z roku 2016, kterou editoval Floridi. Nabízí pestrou paletu autorů, kteří se v ucelené mozaice věnují otázkám informace: co to vlastně informace je, jakým způsobem můžeme uvažovat o její sémantické nebo pravdivostní hodnotě nebo jakou roli informace hraje v literatuře a dalších oblastech. Jakkoli jsou některé kapitoly spojené s náročnějším logickým formalismem, kniha jako celek představuje přehledné vymezení klíčových témat v informační vědě jako takové a odpověď na otázku, proč by byla chyba oddělovat informační vědu od filosofie. Ta nemá v případě této knihy charakter něčeho odtrženého od života, ale naopak plní velice praktický úkol porozumět světu z jistého obecnějšího syntetizujícího pohledu.
Anglicky
One of the most comprehensive books on information science with a strong philosophical outreach is undoubtedly The Routledge Handbook of Philosophy of Information from 2016, edited by Floridi. It offers a varied range of authors dealing with the questions of information in a comprehensive mosaic: what information is, how we can consider its semantic or truthfulness, or what role information plays in literature and other areas. Although some chapters are associated with more demanding logical formalism, the book as a whole presents a clear delimitation of key topics in information science as such and an answer to the question of why it would be wrong to separate information science from philosophy. In the case of this book, it does not have the character of something detached from life, but on the contrary fulfills a very practical task of understanding the world from a more general synthesizing point of view.