k 2019

Novokřtěnci v městském prostředí raně novověkých českých zemí

ŠTĚPÁNKOVÁ, Andrea

Základní údaje

Originální název

Novokřtěnci v městském prostředí raně novověkých českých zemí

Název anglicky

The Anabaptists and the City in Early Modern Czech Lands

Autoři

ŠTĚPÁNKOVÁ, Andrea (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Poklesnuté a okrajové spoločenské živly v mestskom prostredí raného novoveku (8. - 9. října 2019, Bratislava), 2019

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/19:00110943

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

novokřtěnci; město; reformace; raný novověk

Klíčová slova anglicky

Anabaptists; City; Reformation; Early Modern Period

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 5. 4. 2020 18:08, Mgr. Monika Kellnerová

Anotace

V originále

Novokřtěnci se na okraji raně novověké společnosti ocitli bezprostředně po svém vzniku. Jejich radikální náboženské a sociální požadavky způsobily, že na ně bylo v celém středoevropském prostoru nahlíženo jako na buřiče a heretiky, jejichž přítomnost v zemi nebyla žádoucí. V českých zemích byla situace obdobná a pouze zásluhou patronátu moravské (a v některých případech i české) šlechty bylo novokřtěncům umožněno setrvat v zemi téměř jedno století. Zatímco v poddanských městech, jež patřila výlučně do kompetence šlechty, se novokřtěnci těšili značné toleranci, v královských městech prosazoval panovník tvrdou protinovokřtěnskou politiku. Postavení novokřtěnců ve městech lze považovat přinejmenším za paradoxní, neboť na jedné straně byli pronásledováni a popravováni (panovníkem), na straně druhé podporováni ve své činnosti (šlechtou). Exkurz do městského života těchto sociálních "outsiderů", které na samý okraj společnosti posouvala nejen víra, ale rovněž zcela odlišný životní styl, bude hlavním předmětem tohoto příspěvku.

Anglicky

The Anabaptists lived on the edge of society from the very beginning. Due to their radical religious and social requierements, they were perceived as unwelcome heretics and revolutionaries. In the Czech lands, the Anabaptists were tolerated only thanks to the protection of Moravian (or Czech) nobility for almost one hundred years. The situation for the Anabaptists was much better in non-royal towns administration of which came under noblemen's competence than in royal cities where the ruler was able to take a serious action against the Anabaptists. The Anabaptists' position in towns and cities was quite ambiguous, because one one hand the Anabaptists were persecuted (by the ruler), on the other hand they were tolerated (by nobility). This paper is an insight into the urban life of these social "outsiders" stigmatized both for their different religion and lifestyle.

Návaznosti

MUNI/A/1257/2018, interní kód MU
Název: Kulturní identita v dějinách střední Evropy (Akronym: Kulturní identita)
Investor: Masarykova univerzita, Kulturní identita v dějinách střední Evropy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty