JANČEKOVÁ, Kamila. Chyby při zjišťování přívodu energie a živin. Výživa a potraviny. Výživaservis s.r.o., 2019, roč. 74, č. 6, s. 142-143. ISSN 1211-846X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Chyby při zjišťování přívodu energie a živin
Název česky Chyby při zjišťování přívodu energie a živin
Název anglicky Measurement error in energy and nutriet intake assessment
Autoři JANČEKOVÁ, Kamila (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Výživa a potraviny, Výživaservis s.r.o. 2019, 1211-846X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30308 Nutrition, Dietetics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/19:00110955
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky zjišťování výživové spotřeby; chyba měření; misreporting; podhodnocování
Klíčová slova anglicky dietary assessment; measurement error; misreporting; underreporting
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 1. 4. 2020 15:06.
Anotace
Výběr metody pro zjišťování výživové spotřeby může významně ovlivnit výsledky. Jedním z hlavních zdrojů chyb při nutričním hodnocení je tzv. misreporting – tedy zkreslení uváděných informací o příjmu respondentem, a to jak ve smyslu jeho nadhodnocení – overreporting, tak podhodnocení – underreporting. Misreporting představuje vážnou chybu v odhadu přívodu energie, ale i jednotlivých nutrientů. Určit tyto chyby při zjišťování výživové spotřeby není jednoduché, ale jejich existence vytváří otázku, zda a jak interpretovat a používat získaná data. Následně tak mohou být skryty nebo zkresleny vztahy mezi výživovou spotřebou a s výživou spojenými onemocněními. Před rozhodnutím, zda vyloučit data ovlivněná misreportingem, je nezbytné zjistit více o tom, zda je podhodnocování energetického přívodu náhodným jevem v populaci, koho postihuje a jaké chyby z něj vyplývají. Článek popisuje chyby při nutričním hodnocení, které vedou k under- nebo overreportingu, poskytuje informace, které mohou být použity k minimalizaci těchto chyb.
Anotace anglicky
The choice of the type of assessment method may influence the results. One of the main sources of error in dietary assessment is misreporting, comprising both under- and overreporting. Misreporting represents a severe error in the estimation of energy intake (EI), but also in that of other nutrients. It is difficult to establish misreporting but even when it has been identified, it is unclear whether or how these data may be interpreted and used. Relationships between dietary intakes and diet-related diseases could consequently be obscured or confounded. Before deciding whether to exclude data affected by misreporting it is necessary to know more about whether low-energy reporting is a random event in the population, who it affects and any bias resulting from it. The paper is trying to summarize and facilitate a better understanding of the problem of misreporting by describing measurement errors in dietary assessment resulting in under- or overreporting. It provides information that may be used to minimize this error.
Návaznosti
MUNI/A/1278/2018, interní kód MUNázev: Prohlubování znalostí v oblasti zdravotních rizik a benefitů výživy, prostředí a životního stylu
Investor: Masarykova univerzita, Prohlubování znalostí v oblasti zdravotních rizik a benefitů výživy, prostředí a životního stylu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 1. 9. 2024 19:22