SOBOTKA, Jaromír. Mýtus Karla Marxe v kontextu formování sociálně demokratické identity a strategie. Časopis matice moravské. Matice moravská, 2019, roč. 138, č. 1, s. 71-92. ISSN 0323-052X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mýtus Karla Marxe v kontextu formování sociálně demokratické identity a strategie
Název anglicky The Myth of Karl Marx in the Context of the Formation of the Social Democratic Identity and Strategy
Autoři SOBOTKA, Jaromír (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Časopis matice moravské, Matice moravská, 2019, 0323-052X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/19:00111392
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky sociální demokracie; mýtus; identita; marxismus; strategie; Karl Marx
Klíčová slova anglicky social democracy; myth; identity; strategy; Marxism; Karl Marx
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Hana Ambrožová, učo 1759. Změněno: 26. 2. 2021 13:43.
Anotace
Klíčovým cílem studie je zmapovat mýtus Karla Marxe a umístit jej do kontextu českého sociálně demokratického prostředí na přelomu 19. a 20. století. Pro tyto účely byla využita funkční definice konceptu, typická pro Durkeimovský přístup, který zdůrazňuje roli mýtu pro určitou společnost či milieu. Z tohoto úhlu pohledu reprezentuje mýtus příběh, či informaci obsahující jak historické tak ahistorické prvky, které pomáhají vysvětlit nebo legitimizovat danou situaci či ideu. Navíc má mýtus také integrační a sebeidentifikační funkci – pomáhá spojovat individua v rámci dané komunity a identifikovat a definovat protivníka (a případně vyvinout strategii pro boj s ním). Přesně tyto funkce Marxova mýtu se snaží studie postihnout. Její specifický účel tedy leží v postihnutí vztahy mýtu k formování sociálně demokratické identity a strategie.
Anotace anglicky
The principal aim of this study is to map the myth of Karl Marx and place it into the context of the Czech social democratic environment at the turn of the 19th and 20th centuries. The functional definition of this concept was used for the purposes of this contribution; this is typical of a Durkheimian approach, which emphasises the role of myth in a particular society or given milieu. From this point of view, a myth represents a story or information containing both historical and non-historical elements which help to explain or legitimise a given situation or idea. In addition, myth also has an integrating and identifying function – it assists in bringing together the individuals within a given community and to identify and to define the enemy (and possibly to develop a strategy for opposing it). It is exactly these functions of the myth of Karl Marx which lie at the focus of this contribution. Its specific aim is then to capture its relationship to the formation of the social democratic identity and strategy.
Návaznosti
MUNI/A/1257/2018, interní kód MUNázev: Kulturní identita v dějinách střední Evropy (Akronym: Kulturní identita)
Investor: Masarykova univerzita, Kulturní identita v dějinách střední Evropy, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 21:26