ŽÁKOVÁ, Michaela. Tak to u nás chodí aneb Analýza organizace a chodu tří-generačních typů soužití. In Podoby slobody, 9. slovenské a české sociologické dni, Smolenice. 2019.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Tak to u nás chodí aneb Analýza organizace a chodu tří-generačních typů soužití
Název česky That’s the way it is: Analysis of organisational practices in three-generation cohabitation
Autoři ŽÁKOVÁ, Michaela.
Vydání Podoby slobody, 9. slovenské a české sociologické dni, Smolenice, 2019.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50400 5.4 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky tří-generační typy soužití; organizace bytových jednotek; prostorové konceptualizace; soukromí; sdílené prostory
Klíčová slova anglicky tree generation cohabitation; organization of housing units; spatial conceptualization; privacy; shared places
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Michaela Žáková, učo 402386. Změněno: 21. 11. 2019 22:26.
Anotace
Tří-generační typy soužití do nedávných let nebyly prezentovány jako preferované modely. Přesto se v poslední době hovoří o tom, že se k nim uchyluje čím dál více rodin (podobně jako v Austrálii) a vznik těchto soužití se stane strategickou možností adaptace na nové socio-ekonomické a politické podmínky ve společnosti. Do tematicky široké diskuze, která vysvětluje příčiny a principy takového způsobu spolužití, příspěvek přispívá svým specifickým zaměřením. Inspirovaný přístupem etnometodologie a studiem každodenních praktik jedinců, prostřednictvím kterých udržují řád, se zaměřuje na praktiky organizace a chodu tří-generačních typů soužití. Nesleduje však praktiky jednotlivců v určitých situacích, ale zaměřuje se na vlastní perspektivy a reflexe těch, kteří v těchto typech soužití žijí: konkrétně vyprávění zástupců a zástupkyň tří generací. Vychází z předpokladu, že organizace a každodenní praktiky domu jsou vázány na prostorové konceptualizace rozdělení a sdílení domu a jeho specifických částí. Pozornost tak věnuje těmto konceptualizacím a tomu, jak se reflexivně promítají do vyjednávání každodenních praktik jedinců, pravidel (domu) a každodenního soužití jako takového. Vnímají jedinci, že žijí jako jedna, dvě, nebo tři oddělené jednotky? Proč? Jak takové vnímání odráží každodenní chod domu? Jak jsou mezi jedinci rozděleny práce a povinnosti, spojené s jeho chodem? Výsledky analýzy naznačují, že formy organizace a chodu se vztahují ke specifickým okolnostem vzniku soužití, k problematice vlastnictví, či k charakteru mezigeneračních vztahů, které ovlivňují nejen perspektivy a praktiky jedinců v tří-generačních typech soužití. Svým důrazem na studium každodennosti a důrazem na reflexi odlišných perspektiv jednotlivých generací tak příspěvek zachycuje dynamiku každodenního soužití tří generací v České republice.
Návaznosti
GA18-08273S, projekt VaVNázev: Péče, příbuzenství a mezigenerační vazby v třígeneračních domácnostech (Akronym: TŘÍGENDO)
Investor: Grantová agentura ČR, Péče, příbuzenství a mezigenerační vazby v třígeneračních domácnostech
VytisknoutZobrazeno: 12. 9. 2024 18:17