ČERNÝ, Michal. Slepá ulička izolace: od rovnováhy k estetice interakcí (Dead end isolation: from equilibrium to aesthetics of interactions). 1st ed. Týn na Vltavou: Nová forma, 2019, 249 pp. ISBN 978-80-7612-143-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Slepá ulička izolace: od rovnováhy k estetice interakcí
Name (in English) Dead end isolation: from equilibrium to aesthetics of interactions
Authors ČERNÝ, Michal.
Edition 1. vyd. Týn na Vltavou, 249 pp. 2019.
Publisher Nová forma
Other information
Original language Czech
Type of outcome Popularizing texts and activities
Field of Study 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-7612-143-0
Keywords (in Czech) fenomenologie; pragmatismus; věda; teorie poznání; Heidegger, Teilhard; Patočka; Floridi
Keywords in English phenomenology; pragmatism; science; theory of cognition; Heidegger, Teilhard; Patočka; Floridi
Changed by Changed by: RNDr. Michal Černý, Ph.D., učo 268947. Changed: 19/3/2021 08:35.
Abstract
Krátké úvahy se vrací k nejpůvodnější formě filosofování – k přemýšlení o světě na základě krátkých promluv či úvah, které se dotýkají rozmanitých fenoménů – od smrti, až po společnost nebo sociální interakce. Vychází z autorů, jako jsou Heidegger, Floridi, Patočka, Sokol, Tailhard, Johnson a mnoho dalších. Spojuje tradici heideggriánské fenomenologie a americký pragmatismus. Snaží se na krátkých úvahách ukázat, jak je současný svět možné uchopit pomocí různých autorů a zajímavě interpretovat. Z textů, které jsou psané na první pohled krátkou a nepříliš náročnou formou, se stává promyšlená mosaika interpretující současné společenské problémy.
Abstract (in English)
Short reflections return to the most original form of philosophizing - to thinking about the world on the basis of short talks or reflections that touch upon a variety of phenomena - from death to society or social interaction. It is based on authors such as Heidegger, Floridi, Patocka, Sokol, Tailhard, Johnson and many others. It combines the tradition of Heideggrian phenomenology and American pragmatism. It tries to show how the contemporary world can be interpreted in an interesting way by various authors. The texts, which are written at first glance in a short and not very demanding form, become a sophisticated mosaic that interprets contemporary social problems.
PrintDisplayed: 3/6/2024 21:04