C 2019

Between syntax and magic: some peculiarities of nominal syntax in Latin curse tablets

URBANOVÁ, Daniela

Základní údaje

Originální název

Between syntax and magic: some peculiarities of nominal syntax in Latin curse tablets

Název česky

Mezi syntaxí a magií: zvláštnosti nominální syntaxe v textech latinských defixí

Autoři

URBANOVÁ, Daniela (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Berlin, Lemmata Linguistica Latina, vol. II: Clause and Discourse. od s. 155-173, 19 s. Lemmata Linguistica Latina, vol. II: Clause and Discourse. 2019

Nakladatel

De Gruyter

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60202 Specific languages

Stát vydavatele

Německo

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/19:00111917

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-3-11-067817-8

Klíčová slova česky

latinská lingvistika; proklínací tabulky; magie; seznamy jmen; pády; syntaktická struktura

Klíčová slova anglicky

Latin linguistics; curse tablets; magic; nominal lists; cases; syntactic structure

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 8. 7. 2020 10:53, prof. PhDr. Daniela Urbanová, Ph.D.

Anotace

V originále

The present chapter is devoted to the analysis of syntactic peculiarities found in the corpus of the Latin tabellae defixionum, concerning the use of the names of cursed persons being in nominative or accusative. Interpreting this kind of epigraphic material, strongly related to magical practice, we find not only Vulgar Latin spelling and morphosyntactic features, but also deviations in syntactic structures of the texts, which are combined and interfere with one another. These peculiarities are often caused by specific rules based on the magical character of the texts, and their use during the rituals in cursing practices. The goal is to provide some possible explanations of the deviations of Latin syntax and the strong tendency to use the proper names of cursed persons in nominative, seemingly regardless to the syntactic requirements of the predicate. In the first part basic description, taxonomy and cursing “rules” are provided; in the second part syntax of the curse texts is discussed – the occurrence of nominative and accusative in name lists as well as irregularities caused by Vulgar Latin development. Finally the tendency to isolate proper names, sometimes also in the layout of the tablets caused by “magical” requirements, are discussed.

Česky

Tato kapitola je věnována analýze syntaktických zvláštností, se kterými se setkáváme v korpusu latinských proklínacích tabulek, konkrétně o doklady vlastních jmen proklínaných osob v nominativu nebo v akuzativu. Při interpretaci tohoto typu epigrafických dokladů, souvisejících s magickými praktikami, se setkáváme nejen s prvky lidové latiny, ale také s odchylkami od běžné syntaktické struktury, přičemž oba typy odchylek se kombinují a interferují.vzájemně Tyto odchylky od běžné syntaxe jsou mnohdy způsobeny tím, že pisatelé se řídí specifickými pravidly, založenými na magickém charakteru těchto textů a jejich užití při proklínacím rituálu. Cílem studie je osvětlit příčiny odchylek v syntaktické struktuře kleteb a silnou tendenci užívat jména proklínaných osob hlavně v nominativu, zdánlivě bez zření k syntaxi a pádům, které vyžaduje predikát. V první části podáváme základní popis, taxonomii a "pravidla" proklínání; ve druhé části následuje diskuse o syntaxi kleteb - užití nominativu i akuzativu ve jmenných seznamech a odchylky způsobené vývojem lidové latiny. Konečně analyzujeme tendenci izolovat vlastní jména, někdy i v grafické úpravě tabulky - z důvodů souvisejících s magickými rituály.

Návaznosti

MUNI/A/1269/2018, interní kód MU
Název: Výzkum starověkých jazyků mediteránního prostoru, jejich písemnictví a příslušných kultur, včetně jejich recepce – 2019 (Akronym: Staré jazyky a kultury)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum starověkých jazyků mediteránního prostoru, jejich písemnictví a příslušných kultur, včetně jejich recepce – 2019, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty

Přiložené soubory

_Clause_and_Discourse__Frontmatter.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru
_Clause_and_Discourse__Between_syntax_and_magic__some_peculiarities_of_nominal_syntax_in_Latin_curse_tablets.pdf
Požádat o autorskou verzi souboru