2019
Klinické syndromy z oblasti cervikálního plexu
KADAŇKA, Zdeněk a Josef BEDNAŘÍKZákladní údaje
Originální název
Klinické syndromy z oblasti cervikálního plexu
Název anglicky
Cervical plexus lesions in clinical practice
Autoři
KADAŇKA, Zdeněk (203 Česká republika, garant, domácí) a Josef BEDNAŘÍK (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Ceska a slovenska neurologie a neurochirurgie, Prague, CZECH MEDICAL SOC, 2019, 1210-7859
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30103 Neurosciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.377
Kód RIV
RIV/00216224:14110/19:00108559
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
UT WoS
000521826500005
Klíčová slova česky
plexus cervicalis; okcipitální neuralgie; neuralgie n. occipitalis magnus; syndrom červeného ucha; postižení nervus phrenicus
Klíčová slova anglicky
cervical plexus; occipital neuralgia; great auricular neuralgia; red ear syndrome; phrenic nerve palsy
Změněno: 21. 4. 2020 15:03, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Léze v oblasti cervikálního plexu jsou relativně vzácné a mohou uniknout pozornosti klinického neurologa. V posledních letech bylo publikováno několik nových syndromů z této lokalizace. Podáváme aktuální přehled možných postižení krční pleteně, jejich diagnostiky a léčby. Jedná se o okcipitální neuralgii, která je relativně nejčastější a většinou bývá považována za idiopatickou. Dále o neuralgie v oblasti ucha, jako jsou léze n. auricularis magnus a syndrom červeného ucha. Popisujeme i postižení Jacobsonova a Arnoldova nervu, které jsou klinicky velmi podobné, i když se jedná o léze n. glossopharyngeus, resp. n. vagus. Zabýváme se i postižením n. phrenicus, které bývá většinou jednostranné a asymptomatické, při bilaterální paréze jím inervované bránice však může vyústit až do respiračního selhání s nutností umělé plicní ventilace.
Anglicky
Cervical plexus lesions are relatively rare and may be overlooked by clinical neurologists. Several new clinical syndromes centered upon this region have been published in recent years. Herein we present an overview of possible etiologies of cervical plexus lesions, their diagnosis and treatment. Relatively the most common condition is occipital neuralgia, which is largely considered idiopathic. We report considerable auricular neuralgia and red ear syndrome, and neuralgias of Jacobson’s and Arnold’s nerves (branches of the glossopharyngeal and vagus nerves). We deal also with phrenic nerve lesion, which is usually unilateral and asymptomatic. Nevertheless, bilateral diaphragmatic palsy may result in disabling dyspnea requiring mechanical ventilation. The authors declare they have no potential conflicts of interest concerning drugs, products, or services used in the study. The Editorial Board declares that the manuscript met the ICMJE “uniform requirements” for biomedical papers.
Návaznosti
NV18-04-00159, projekt VaV |
|