BISCHOFOVÁ, Svatava a Jiří RUPRICH. VITAMIN D Z POHLEDU NOVÝCH A FORTIFIKOVANÝCH POTRAVIN. In Sborník abstraktů XLVI. Konference o jakosti potravin a potravinových surovin „Ingrovy dny 2020“. Brno: Mendelova univerzita, 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název VITAMIN D Z POHLEDU NOVÝCH A FORTIFIKOVANÝCH POTRAVIN
Název anglicky VITAMIN D FROM THE PERSPECTIVE OF NOVEL AND FORTIFIED FOODS
Autoři BISCHOFOVÁ, Svatava a Jiří RUPRICH.
Vydání Brno, Sborník abstraktů XLVI. Konference o jakosti potravin a potravinových surovin „Ingrovy dny 2020“ 2020.
Nakladatel Mendelova univerzita
Další údaje
Typ výsledku Stať ve sborníku
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Program konference realizované v březnu 2020.
Klíčová slova česky vitamin D, nové potraviny, žampióny, droždí, mléko, fortifikace, dietární přívod
Klíčová slova anglicky vitamin D, novel foods, mushrooms, yeast, milk, fortification, dietary intake
Změnil Změnila: Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D., učo 142175. Změněno: 19. 2. 2020 16:52.
Anotace
Potravin, ze kterých je možno přirozeně získat vitaminu D, není mnoho. Za jeho hlavní zdroj je sice považována syntéza v kůži, ale ta je ovlivněna řadou faktorů, díky kterým se potraviny pro člověka mohou stát jeho jediným zdrojem. Výzkumy ukazují, že pro správné fungování všech orgánových systémů ho potřebujeme 3−4x více, než se v minulosti udávalo. Z obvyklé stravy přijímá česká populace starší čtyř let 2,5−5,1 μg vitaminu D/den (střední hodnota) a více jak 95 % jedinců nedosahuje dietou stanovených doporučení (Bischofová et al, 2018). Cílem článku je proto popsat některé potenciální zdroje vitaminu D, jejichž konzumací by se dietární přívod mohl podpořit, a to na úrovni široké populace. Půjde o tzv. nové potraviny a dále o potraviny fortifikované. Ty sice na trhu existují, ale jejich rozšíření není v ČR příliš velké. Příspěvek se nezabývá jinými bohatými zdroji vitaminu D − např. rybami, o nichž je známo, že by se v jídelníčku měly objevovat často, přesto jejich konzumace v ČR zůstává nízká (kolem 5,5 kg/osobu/rok), či doplňky stravy, jejichž užívání závisí na tom, zda si je spotřebitel zakoupí a bude užívat.
Anotace anglicky
Vitamin D is an essential micronutrient which is important in all life stages. Vitamin D deficiency is associated with many diseases. Low dietary intake of vitamin D in the Czech population older than 4 years (max. mean value: 5.1 μg/day), in combination with possible deficiecy skin synthesis, may pose a problem for the public health. The consumption of fatty fish, the richest natural source of vitamin D, is relatively low in the Czech Republic. Other sources do not contain it so much. Except for supplements, which using is depend purely on consumer, as a possibility of higher vitamin D intake for all people seems to be using novel and fortified foods. Novel foods, containing vitamin D (due to UV radiation and conversion from its precursor), are mushrooms, yeast, bread and milk. But they are a subject of special measures, which makes practical implementation difficult. Enriched foods are usually fortified voluntarily (e.g. fats, cereals, milk and dairy alternatives…). But their price is high and there are not many on the market. Only nutrition for infants and young children is mandatory fortified.
VytisknoutZobrazeno: 9. 8. 2024 23:26