J 2019

Protinádorová imunoterapie na bázi dendritických buněk v dětské onkologii

MÚDRY, Peter a Lenka ZDRAŽILOVÁ DUBSKÁ

Základní údaje

Originální název

Protinádorová imunoterapie na bázi dendritických buněk v dětské onkologii

Název anglicky

Dendritic vaccine immunotherapy in pediatric oncology

Autoři

MÚDRY, Peter (203 Česká republika, garant, domácí) a Lenka ZDRAŽILOVÁ DUBSKÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Onkologická revue, Current Media, s.r.o. 2019, 2464-7195

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30204 Oncology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/19:00113272

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

dendritická vakcína; gliom; sarkom; neuroblastom; dítě

Klíčová slova anglicky

dendritic vaccine; glioma; neuroblastoma; child

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 5. 5. 2020 09:22, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Protinádorová vakcinace dendritickými buňkami v dětské onkologii je studována dvě desetiletí. Většina dosavadních prací je zaměřena na pacienty v pozdních stadiích nádorové nemoci, kteří jsou silně předléčeni imunosupresivní terapií. Přesto jsou pozorovány jednak laboratorní známky protinádorové odpovědi humorální i buněčné, a také klinické odpovědi a benefit pro pacienta. Reprodukovatelnost výsledků je limitována velmi pestrými vstupními kritérii a podmínkami výroby i aplikace vakcín. Další směry vývoje jsou kombinované - léčba s metronomickou terapií nutnou k omezení supresivních funkcí T-regulačních lymfocytů, konkomitance s „checkpoint“ inhibitory, popř. antiangiogenními léčivy a podání vakcíny pacientům v časnější fázi vysoce rizikového nádoru po dosažení léčebné odpovědi na konvenční léčbu. Shrnuty jsou zkušenosti s prvním klinickým hodnocením s dendritickou vakcínou u dětí v České republice.

Anglicky

Immunotherpies with dendritic cell vaccines are studied for two decades in children with high risk tumors. Majority of subjects are the late stage of disease and heavily pretreated with immunosupresive therapies. Despite this, laboratory signs of response in humoral and cellular immunity and clinical benefit rate and objective responses are observed. The comparison between studies is limited due to different inclusion criteria, diseases and designs of vaccine manufacturing and route of administration. Further research will be focused on depletion of T regulatory lymphocytes by either mentronomic low dose chemotherapy of concomitant treatment with immune check-point inhibitors. High risk subjects early after induction treatment with tumor response to conventional therapies will be included. The first clinical trial experience of treatment with dendritic cell vaccine in children in Czech Republic is discussed.

Návaznosti

LM2015090, projekt VaV
Název: Český národní uzel Evropské sítě infrastruktur klinického výzkumu (Akronym: CZECRIN)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, CZECRIN - Český národní uzel Evropské sítě infrastruktur klinického výzkumu