STŘELEC, Martin, Ondřej MAMULA, Tomáš PITNER, František KASL a David HRYCEJ. Technické aspekty využitelnosti agregované flexibility pro obchodní i technické služby. Energetika. Praha: Český svaz zaměstnavatelů v energetice, 2020, roč. 70 (2020), č. 3, s. 164-175. ISSN 0375-8842.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Technické aspekty využitelnosti agregované flexibility pro obchodní i technické služby
Název česky Technické aspekty využitelnosti agregované flexibility pro obchodní i technické služby
Název anglicky Technical aspects of usability aggregated flexibility for business and technical services
Autoři STŘELEC, Martin (203 Česká republika), Ondřej MAMULA (203 Česká republika), Tomáš PITNER (203 Česká republika, garant, domácí), František KASL (203 Česká republika, domácí) a David HRYCEJ.
Vydání Energetika, Praha, Český svaz zaměstnavatelů v energetice, 2020, 0375-8842.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 20201 Electrical and electronic engineering
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14330/20:00114842
Organizační jednotka Fakulta informatiky
Klíčová slova česky flexibilita; síťově bezpečná flexibilita; modely využití flexibility
Klíčová slova anglicky flexibility; network-secure flexibility; flexibility usage models
Štítky Lasaris
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Tomáš Pitner, Ph.D., učo 94. Změněno: 21. 5. 2020 10:55.
Anotace
Plnění cílů evropských enviromentálních a společenských strategií, jako je například European Green Deal či předchozí Energy Union, vede k výrazným změnám energetického prostředí, kde dochází k zásadní penetraci nových technologií a ke strukturálním změnám v oblasti energetických trhů. Do elektrizační soustavy (ES) stále více pronikají výrobní (např. soběstačné energetické komunity) či spotřební neřiditelné technologie (např. elektromobilita) často s výrazným časoprostorovým charakterem, které zvyšují volatilitu provozu elektrizační soustavy. Její dopad je umocněn změnami v oblasti energetických trhů, přičemž jednou z nejpodstatnějších je zkracování obchodních intervalů a vznik nových tržních mechanismů. Článek se zabývá realistickými modely flexibility využívajícími i menších poskytovatelů, které umožňují vyrovnávat se s vzrůstající potřebou pružně reagovat na často nepredikovatelné výkyvy na straně výroby i spotřeby.
Anotace anglicky
Meeting the goals of European environmental and social strategies, such as the European Green Deal or the previous Energy Union, leads to significant changes in the energy environment, where there is a major penetration new technologies and structural changes in energy markets. Production (eg self-sufficient energy communities) or consumer unmanageable technologies (eg electromobility) are often penetrating the electricity system (ES), often with a significant spatio-temporal character, which increase the volatility of electricity system operation. Its impact is amplified by changes in energy markets, with one of the most significant being the shortening of trading intervals and the emergence of new market mechanisms. The article deals with realistic models of flexibility using even smaller providers, which allow to cope with the growing need to respond flexibly to often unpredictable fluctuations on the side of production and consumption.
Návaznosti
TK01030078, projekt VaVNázev: Bezpečné využití výkonové flexibility pro řízení soustavy a obchodní účely (SecureFlex)
Investor: Technologická agentura ČR, SecureFlex
VytisknoutZobrazeno: 21. 5. 2024 19:18