ŠPÁNKOVÁ, Silvie. Pelos caminhos do insólito na narrativa breve de Branquinho da Fonseca e Domingos Monteiro. 1.: Karolinum, 2020. 214 s. Praha. ISBN 978-80-246-4389-2.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Pelos caminhos do insólito na narrativa breve de Branquinho da Fonseca e Domingos Monteiro
Název česky Po cestách neobvyklého v krátkých prózách Branquinha da Fonseky a Domingose Monteira
Název anglicky The paths of uncanny in the fiction of Branquinho da Fonseca and Domingos Monteiro
Autoři ŠPÁNKOVÁ, Silvie.
Vydání 1. 214 s. Praha, 2020.
Nakladatel Karolinum
Další údaje
Originální jazyk portugalština
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 60206 Specific literatures
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-246-4389-2
Klíčová slova česky portugalská próza; fantastično; Branquinho da Fonseca; Domingos Monteiro
Klíčová slova anglicky Portuguese fiction; uncanny; Branquinho da Fonseca; Domingos Monteiro
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Silvie Špánková, Ph.D., učo 8346. Změněno: 17. 10. 2020 09:02.
Anotace
O presente trabalho analisa a narrativa de Branquinho da Fonseca (1905-1974) e de Domingos Monteiro (1903-1980) sob o angulo do insólito, tomando em consideracao tanto o conceito dos investigadores brasileiros a volta do Prof. Flavio Garcia (o insólito como um grupo de modalidades do extraordinário, sobrenatural ou extranatural que causam estranhamento, medo, incerteza ou inquietacao), como a definicao macrogenérica (e etimológica) do Prof. Carlos Reis (o insólito como tudo o que nao é típico). Todas as narrativas aqui analisadas apresentam um certo grau do extraordinário, o que atesta o seu caráter insólito. Estudam-se aqui, portanto, as inspiracoes folclóricas (motivos de fantasma, lobo branco, tesouro e profeta), imagens de duplicidade, fenómenos paranormais e tópicos da selva infernal, da casa assombrada e da casa de mistério.
Anotace česky
Předložená práce analyzuje prozaickou tvorbu portugalských spisovatelů Branquinha da Fonseky (1905-1974) a Domingose Monteira (1903-1980) z hlediska modality „neobvyklého“, „zvláštního“, „podivného“), známé v románských jazycích pod termínem „insólito” (fr. insolite). Teoretické vymezení konceptu se inspiruje především výzkumy brazilských badatelů z okruhu prof. Flavia Garcii, pro něž se jedná o modalitu sloužící k literárnímu vyjádření něčeho neobvyklého, mimořádného, nadpřirozeného či nepřirozeného, jehož účinkem je údiv, strach, nejistota či neklid. Zároveň se zde však přihlíží k žánrovému a etymologickému vymezení kategorie „neobvyklého“ coby všeho ne-typického podle coimberského profesora Carlose Reise. Všechny zde analyzované prózy vynikají určitým stupněm neobvyklosti: jedná se o inspiraci folklorem (motivy přízraku, bílého vlka, pokladu a věštce), obrazy dvojnictví, paranormální jevy a proměny džungle a strašidelného/tajemného domu.
Anotace anglicky
This work analyses the fiction of the Portuguese writers Branquinho da Fonseca (1905-1974) and Domingos Monteiro (1903-1980) from the point of view of the uncanny, known in the Portuguese literature as “insólito”. The theoretical frame is inspired by the research of Flavio Garcia, for whom the “insólito” contains a large scale of modalities as strange, weird, extraordinary, supernatural or unnatural. Simultaneously, the concept of “insólito”, worked out by Carlos Reis as a category of un-typical (due to its etymological origin) is also observed. All the analyzed texts by Branquinho da Fonseca and Domingos Monteiro are uncanny (“insólito”): we can find here an inspiration by the Iberian folclore (motives of the ghost, white wolf, treasure, prophet), the images of doubles, paranormal phenomena, images of the haunted jungle and house.
VytisknoutZobrazeno: 20. 10. 2020 20:40