J 2019

Srovnání přístupu dvou biskupů při vyšetřování hereze v Coventry v letech 1486–1522

KRÁL, Jan

Základní údaje

Originální název

Srovnání přístupu dvou biskupů při vyšetřování hereze v Coventry v letech 1486–1522

Název anglicky

The Comparison of two Bishops’ Approaches in the Investigations of Heresy in Coventry in 1486–1522

Autoři

KRÁL, Jan (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Sacra, Masarykova univerzita, 2019, 1214-5351

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60304 Religious studies

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/19:00115720

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

vyšetřování hereze; inkvizice; Coventry; pozdně středověká Anglie; inkviziční záznamy; lollardství

Klíčová slova anglicky

heresy trials; inquisition; Coventry; late medieval England; inquisitorial records; Lollardy

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 23. 3. 2021 15:51, Mgr. Igor Hlaváč

Anotace

V originále

Tato studie se zaměřuje na záznamy z biskupských vyšetřování lollardské hereze v Coventry mezi lety 1486 a 1522. Nicméně cílem textu nebylo analyzovat disidentské názory podezřelých osob, ale zaměřit se na specifické přístupy vyšetřujících biskupů Johna Halese a Geoffreyho Blytha a ukázat, jak se tyto přístupy projevily na výsledných záznamech. To v praxi znamená zkoumání tzv. "nadbytků řeči", které vykazují informace za hranicemi často formulkovitých a standardizovaných dokumentů. Studie ukazuje, že biskupové Hales a Blyth měli při vyšetřování hereze jiné zájmy. Hales se detailně zaměřoval na odvolané názory, jako např. na konkrétní důvody, proč dotyčný neuznával efektivitu poutí. Na druhou stranu hlavním cílem Blytha bylo vymést herezi v Coventry a tedy nalézt pokud možno všechny heretiky.

Anglicky

This study focuses on the records from the episcopal investigations of the Lollard heresy in Coventry between the years 1486 and 1522. However, my aim was not to analyse the dissident opinions of the suspects but to discern the specific approaches of the bishops John Hales and Geoffrey Blyth from the Coventry and Lichfield diocese and show how these approaches affected the resulting records. That means finding the so-called “excesses of speech” which show information beyond the often formulaic and standardised documents. The study shows that the bishops Hales and Blyth had quite differing interests in mind while investigating heresy. Hales focused on the details of the abjured opinions, such as the specifics of why the suspect denies the efficacy of pilgrimages. Blyth’s primary goal, on the other hand, was to root out the heresy in Coventry and find as many heretics as he could.

Návaznosti

MUNI/A/0858/2019, interní kód MU
Název: Výzkumné trendy v současné religionistice (Akronym: VYTRESOUR)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkumné trendy v současné religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty