BUREŠOVÁ, Lenka, Tereza MIKULOVÁ, Jitka NOVOTNÁ, Dita VALERIANOVÁ, Hana STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Jana NEDOMOVÁ a Petr KAMENICKÝ. Jako děti. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jako děti
Název česky Jako děti
Název anglicky Like children
Autoři BUREŠOVÁ, Lenka, Tereza MIKULOVÁ, Jitka NOVOTNÁ, Dita VALERIANOVÁ, Hana STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Jana NEDOMOVÁ a Petr KAMENICKÝ.
Vydání 2020.
Další údaje
Typ výsledku Uspořádání (zogranizování) výstavy (s/bez krit. katal.)
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky jako děti, výstava, brno, galerie čtyři patra
Klíčová slova anglicky like children, exhibition, brno, gallery čtyři patra
Změnil Změnila: Dana Nesnídalová, učo 831. Změněno: 23. 3. 2021 15:09.
Anotace česky
Mezi dětským výtvarným projevem a výtvarným projevem dospívajících nebo dospělých autorů s mentálním hendikepem existují určité paralely – u obou skupin jde o upřímnou mnohdy až naivní reflexi světa, v níž jsou často obsaženy odkazy na základní hodnoty života. Obě skupiny autorů si všímají existenciálních námětů a motivů jako je rodina, příroda, láska, zvířata atd. Výtvarné práce obou skupin vznikají většinou jako bezprostřední odezvy přímých smyslových zážitků, jsou doslova nabity energií a mají „ideoplastickou povahu“, což znamená, že jejich autorky a autoři volí jasné a srozumitelné symboly pro sdělení obecných lidských poselství. Dítě ale i člověk s mentálním postižením volí mnohdy také mytologická a pohádková témata, všímající si archetypálních námětů a mají blízko k rituálům. Tyto aspekty jejich tvorby jsou v každé době zárukou přízně a podpory jejich tvorby ze strany jejich blízkých i ze strany širší divácké obce. H. S. B.
Anotace anglicky
There are certain parallels between children's artistic expression and the artistic expression of adolescents or adult authors with mental disabilities - in both groups it is a sincere, often naive reflection of the world, which often contains references to the basic values of life. Both groups of authors notice existential themes and motifs such as family, nature, love, animals, etc. The art works of both groups are mostly created as immediate responses of direct sensory experiences, are literally full of energy and have an "ideoplastic nature", which means that their authors and the authors choose clear and comprehensible symbols for communicating general human messages. However, the child as well as the person with a mental disability often also chooses mythological and fairy-tale themes, noticing archetypal themes and being close to rituals. These aspects of their work are at all times a guarantee of favor and support of their work by their loved ones and by the wider audience. H. S. B.
Návaznosti
MUNI/A/1190/2019, interní kód MUNázev: Provoz umění a výtvarná výchova
Investor: Masarykova univerzita, Provoz umění a výtvarná výchova, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 28. 4. 2024 18:41