a 2020

Mobilita účastníků cestovního ruchu: megatrendy a jejich projevy v prostorovém chování

NOVOTNÁ, Markéta a Eliška BECKERTOVÁ

Základní údaje

Originální název

Mobilita účastníků cestovního ruchu: megatrendy a jejich projevy v prostorovém chování

Název anglicky

Visitor mobility: megatrends and their manifestations in spatial behaviour

Autoři

NOVOTNÁ, Markéta (203 Česká republika, garant, domácí) a Eliška BECKERTOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Výroční konference České geografické společnosti: Geografie pro udržitelný rozvoj měst a regionů, 2020

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

50702 Urban studies

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14560/20:00116356

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

Klíčová slova česky

mobilita; spotřebitelské chování; trendy; udržitelnost; urbanizace

Klíčová slova anglicky

mobility; consumer behaviour; trends; sustainability; urbanization
Změněno: 15. 9. 2020 13:20, Ing. Markéta Novotná, Ph.D.

Anotace

V originále

Příspěvek se zaměřuje na prostorové chování účastníků cestovního ruchu v kontextu současných megatrendů, mezi něž se řadí i fenomén sdílené ekonomiky a rozvoj platformy Airbnb. Cílem příspěvku je na základě dotazníkového šetření identifikovat a charakterizovat prostorové chování českých uživatelů služby Airbnb. Nejprve dochází k teoreticko-metodickému a koncepčně syntetickému ukotvení problematiky ve vazbě na cestovní ruch, dopravu a dlouhodobé trendy formující prostorové chování. Další část je zaměřena na analýzu výsledků dotazníkového šetření a následné vytvoření modelu prostorových toků českých uživatelů v rámci domácího a výjezdového cestovního ruchu v letech 2016–2018. Po vymezení metodického postupu dochází k sestavení sociodemografického profilu respondentů a konfrontaci utvořeného modelu prostorových toků s oficiálními statistikami cestovního ruchu na národní i mezinárodní úrovni. Výsledná zjištění jsou v závěrečné fázi interpretována v kontextu výzev pro oblast udržitelného rozvoje. Na základě výzkumu lze konstatovat, že mezi české uživatele platformy Airbnb patří převážně tzv. mileniálové. Platforma Airbnb je českými uživateli využívána většinou pro výjezdy do zahraničí, přičemž výběr destinace do jisté míry koresponduje s nejnavštěvovanějšími státy dle statistik UNWTO. Nejčastěji voleným dopravním prostředkem v případě výjezdového cestovního ruchu je letadlo a cesta je realizována za účelem trávení dovolené a rekreace. Co se týče počtu přenocování, jsou obecně preferovány krátkodobé pobyty. Tento výsledek souvisí se skutečností, že většina navštívených destinací je městského typu a pro městský cestovní ruch je kratší doba návštěvy typická. Z toho důvodu je s ohledem na udržitelnost destinací vhodné zmínit projevy megatrendu urbanizace a poukázat na možné problémy pro městské destinace, které jsou v souvislosti s cestovním ruchem vystavovány problémům v podobě znečištění ovzduší, zvýšeného hluku či nadměrného využívání zdrojů.

Anglicky

The contribution focuses on the spatial behaviour of tourism participants in the context of current megatrends, including the phenomenon of sharing economy and the development of the Airbnb platform. It aims to identify and characterize the spatial behaviour of Czech users of the Airbnb service based on a questionnaire survey. Firstly, there is a theoretical-methodological and conceptually synthetic anchoring of the issue of tourism, transport, and megatrends shaping spatial behaviour. The next part is focused on the analysis of the results of the questionnaire survey and the subsequent creation of a model of spatial flows of Czech users in domestic and outbound tourism in the years 2016–2018. After defining the methodological procedure, the sociodemographic profile of the respondents is compiled, and the model of spatial flows is confronted with official tourism statistics at the national and international level. The final findings are interpreted in the context of sustainable development. Based on the research, the Czech users of the Airbnb platform are mainly the so-called Millennials. The Airbnb platform is mostly used by Czech users for trips abroad, while the choice of destination to some extent corresponds to the most visited countries according to UNWTO statistics. The most frequently chosen mean of transport in the case of outbound tourism is a plane and the trip is made for spending holidays and recreation. In terms of the number of overnight stays, short stays are generally preferred. This result is related to the fact that most of the destinations are of urban-type and a shorter length of stay is typical for urban tourism. Concerning the sustainability of destinations, it is appropriate to mention the manifestation of the megatrend of urbanization and to point out possible problems for urban destinations, which are exposed to problems in the form of air pollution, increased noise or overuse of resources.

Návaznosti

MUNI/A/1033/2019, interní kód MU
Název: Proměny peri-urbánního prostředí v důsledku společensko-ekonomických trendů v cestovním ruchu (Akronym: PERISET)
Investor: Masarykova univerzita, Proměny peri-urbánního prostředí v důsledku společensko-ekonomických trendů v cestovním ruchu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty