2020
Pálit, nebo nepálit? Percepce pálení kostelů u blackmetalistů v Česku : Malá kvalitativní sonda
VRZAL, MiroslavZákladní údaje
Originální název
Pálit, nebo nepálit? Percepce pálení kostelů u blackmetalistů v Česku : Malá kvalitativní sonda
Název anglicky
To burn or not to burn? Perception of church burning among black metallers in the Czech Republic : A small qualitative probe
Autoři
VRZAL, Miroslav
Vydání
Metal made in Česko(a)Slovensko : IV. česká odborná konference o metalu, 23. 9. 2020, Brno, 2020
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
60304 Religious studies
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
pálení kostelů; black metal; Česká republika
Klíčová slova anglicky
church burnings; black metal; Czech Republic
Změněno: 9. 2. 2024 23:07, Mgr. Ivona Vrzalová
V originále
Vypalování kostelů bylo spjato zejména s radikální blackmetalovou norskou subkulturou 90. let, která následně těmito transgresivními činy inspirovala i další sympatizanty jinde ve světě. Obrazy hořících kostelů se staly jednou ze značek ortodoxnějšího black metalu a dodnes jsou součástí jeho symbolického portfolia i vlastní identitotvorné mytologie, ve které vystupují postavy paličů kostelů jako Varg Vikernes, Euronymous, Faust a další. Příspěvek se zabývá otázkou, jak se na pálení kostelů dívají blackmetalisté v Česku. Konkrétněji, jak tyto činy interpretují a zda s nimi souhlasí. K tomu účelu budou použita data z 5 krátkých rozhovorů s black/pagan metalisty, které pocházejí z roku 2017.
Anglicky
Burning of churches was mainly connected with the radical black metal Norwegian subculture of the 1990s, which subsequently inspired other sympathizers elsewhere in the world with such transgressive acts. The images of burning churches have become one of the brands of more orthodox black metal and to this day they are a part of its symbolic portfolio and its own identity-forming mythology in which figures of church burners such as Varg Vikernes, Euronymous, Faust and others appear. The contribution deals with the question of how black metallers in the Czech Republic view church burnings, more specifically how they interpret these acts and whether they agree with them. For this purpose, data from 5 short interviews with black / pagan metallers from 2017 were used.
Návaznosti
MUNI/A/0858/2019, interní kód MU |
|