ŽÁKOVSKÁ, Alena, Kateřina BECHNÍKOVÁ, Natálie NÁDENÍČKOVÁ a Pavel SCHÁNILEC. Epidemiologická situace čtyř patogenů u koček, jak je to s toxoplasmou u klíšťat? In Borrelióza: Poznatky z veterinární a humánní medicíny. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Epidemiologická situace čtyř patogenů u koček, jak je to s toxoplasmou u klíšťat?
Název anglicky Epidemiological situation of four feline pathogens, how does toxoplasma infection look like in ticks
Autoři ŽÁKOVSKÁ, Alena, Kateřina BECHNÍKOVÁ, Natálie NÁDENÍČKOVÁ a Pavel SCHÁNILEC.
Vydání Borrelióza: Poznatky z veterinární a humánní medicíny, 2020.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 10606 Microbiology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky zoonóza; toxoplasma; borrelia; coxiella; francisella; klíště; kočka
Klíčová slova anglicky zoonosis; toxoplasma; borrelia; coxiella; francisella; tick; cat
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Šípková, DiS., učo 437722. Změněno: 29. 4. 2021 17:14.
Anotace
Nedílnou součástí šíření patogenů pomocí vektorů představují jejich rezervoáry v podobě obratlovců, pro člověka kočka hraje v tomto smyslu velkou roli. V experimentální části práce byla zkoumána prevalence u souboru 357 koček na čtyři vybrané patogenní mikroorganismy Toxoplasma gondii, Borrelia burgdorferi sensu lato, Coxiella burnetii a Francisella tularensis. Všechna krevní séra pocházela od pacientů - koček z Kliniky chorob psů a koček, VFU Brno. Pro detekci přítomnosti specifických protilátek IgM a IgG v kočičích sérech byla využita metoda ELISA. Největší séropozitivita koček se ukázala pro patogeny Toxoplasma gondii a Borrelia burgdorferi sensu lato, následována Coxiellou burnetii a nejméně koček bylo pozitivních na protilátky proti Francisella tularensis. Dále práce odhalila poměrně velké procento koinfekce (ve 110 případech) – nákazy 2 a více patogeny současně. Sledováním procesu transmisivního přenosu patogenů jsme se také zaměřili na klíšťata, která jsme vyšetřili metodou PCR. Klíšťata byla sbírána v pravidelných intervalech po celý rok v Brně- Líšni, a tím také charakterizována oblast z hlediska rizika přenosu patogenů. Z celkového množství 197 klíšťat v 68 vzorcích byla metodou rtPCR zjištěna pozitivita na Toxoplasma gondii v 18,75 %, metodou PCR byl výskyt 5 %, zatímco pozitivita na Bbsl byla 13,2 %. Závěrem lze říci, že zjištěný výskyt všech protilátek ve zkoumaném souboru zvířat nepřekračuje hodnoty udávané v literatuře. Existují jen sporadické informace o přítomnosti DNA toxoplasmy v klíštěti. Potvrdili jsme, že transmisivní přenos toxoplasmy mezi kočkou a klíštětem existuje, zda však dochází k šíření tohoto prvoka, není jasné. Kočky by se měly více sledovat na zoonotická onemocnění, neboť velmi často sdílí s lidmi jeden příbytek a jsou tak potenciálním zdrojem lidské nákazy.
Anotace anglicky
An integral part of the spread of pathogens through vectors are their reservoirs in the form of vertebrates, for humans the cat plays a major role in this sense.In the experimental part of the work, the prevalence of a group of 357 cats on four selected pathogenic microorganisms Toxoplasma gondii, Borrelia burgdorferi sensu lato, Coxiella burnetii and Francisella tularensis was investigated. All blood sera came from patients - cats from the Clinic of Diseases of Dogs and Cats, VFU Brno. An ELISA method was used to detect the presence of specific IgM and IgG antibodies in cat sera. The highest seropositivity of cats was shown for the pathogens Toxoplasma gondii and Borrelia burgdorferi sensu lato, followed by Coxiella burnetii, and the fewest cats were positive for antibodies to Francisella tularensis. Furthermore, the work revealed a relatively large percentage of co-infection (in 110 cases) - infections of 2 or more pathogens simultaneously.By monitoring the process of transmissible transmission of pathogens, we also focused on ticks, which we examined by PCR. Ticks were collected at regular intervals throughout the year in Brno-Líšeň, and thus also characterized the area in terms of the risk of pathogen transmission. From the total number of 197 ticks in 68 samples, the positivity for Toxoplasma gondii was determined by rtPCR in 18.75%, the occurrence by PCR was 5%, while the positivity for Bbsl was 13.2%. In conclusion, it can be said that the detected occurrence of all antibodies in the examined group of animals does not exceed the values reported in the literature. There is only sporadic information on the presence of toxoplasma DNA in ticks. We confirmed that the transmissible transmission of toxoplasma between the cat and the tick exists, but it is not clear whether this protozoan is spreading. There should be paid more attention to feline zoonotic diseases, as cats very often share a single home with humans and are thus a potential source of human infection.
Návaznosti
MUNI/A/1397/2019, interní kód MUNázev: Podpora výzkumné činnosti studentů v oblasti fyziologie, vývojové biologie a imunologie živočichů 2020
Investor: Masarykova univerzita, Podpora výzkumné činnosti studentů v oblasti fyziologie, vývojové biologie a imunologie živočichů 2020, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 14. 7. 2024 14:10